En iyi ve en kötü dizi finalleri

Lost'un geçtiğimiz hafta yayınlanan finali birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Peki televizyon tarihinin diğer 'son'ları nasıldı?

02.06.2010 - 13:30

En iyi ve en kötü dizi finalleri

Televizyon tarihinin en çok konuşulan dizilerinden 'Lost'un merakla beklenen finali büyük çoğunluğu tatmin etmedi.


Hala tartışılan finalin, soruları cevaplayıp cevaplamamasından çok genel olarak hikayenin bittiği nokta hayranları hayal kırıklığına uğrattı.

'Lost' gibi finaliyle büyük hayal kırıklığı yaratan birçok dizi olduğu gibi hala unutulmayan son'lar da yok değil.

popcrunch.com adlı interntet sitesi beyaz ekranın en iyi ve en kötü finallerini seçti:

EN İYİLER
Battlestar Galactica

Dizinin final bölümü yayınlandığı zaman takipçileri bu son bölümün mükemmel veya çok kötü olduğu konusunda ikiye ayrıldılar. Objektif olarak yorumlaması zor, ancak dizi boyunca gelişen olaylar ele alındığında bu final, sadece yarım kalmış konuları tamamlamakla kalmıyor, üstelik uzayda geçen olaylar dizisini günümüz gerçekliğine indirgemeyi başarıyordu.

Sonuçta 'Battlestar Galactica' tüm sezonları gibi finaliyle de televizyon tarihinin en iyileri arasında yer aldı.

Star Trek: The Next Generation
2 saatlik final bölümü hiç hayal kırıklığı yaratmazken, zekice işlenen kurgusuyla pilot bölümünden sonuna kadar yaşanan olaylar dizinin tamamıyla içli dışlıydı. Bir dizi için daha güzel bir son olamazdı: heyecan, karakter gelişimi ve zekice kurgu.

Arrested Development
Uzun süre yayında tutunmaya çalışan bir dizi için, Arrested Developement'ın finali oldukça iyiydi. Dizi sadece 3 sezon sürdü, ancak çok sevilen dizinin hayranları, bugün bile dizinin tekrar başlaması, o da olmazsa en azından bir sinema filmi çekilmesi için kulis yapıyor.

Dizinin final bölümü iki saat uzunluğundaydı ve 2006 Olimpiyatları'nın açılış töreni ile aynı saatte, Amerikan Fox kanalında yayınlandı. Tek kelimeyle dahiyaneydi. Final, dizi boyunca süre gelen açık konuları kapatmakla beraber, ikincil zincirleme olayları da astronomik seviyelere çekti.

The Sopranos
The Sopranos'un final bölümü çok tartışılan finaller arasında. Bazı esas figürler vurularak öldürüldü, sonra aileler arasında ateşkes ilan edildi. Tony, birisinin mahkemede ona karşı ifade vereceğini öğrendi, ve Junior'ı ziyaret etti. Onu bunamış görünce morali bozuldu ve yanından ayrıldı. Son olarak Tony, ailenin yakın üyeleriyle yemek yemek üzere bir restorana gitti, buradaki müzik kutusunda Journey'in “Don’t Stop Believing” şarkısını çalarken bir gözü kapıda, gelecek aile üyelerini beklemeye başladı. O sırada kapıdan birisi girdi ve onun yanından geçerek arka kısımdaki tuvaletlere doğru yürüdü.

En son sahnede ise Meadow sokağın karşısından restoranın kapısına doğru yürürken ve Tony bir kez daha gözlerini tavana dikmişken görüntü aniden karardı ve ortalık sessizliğe büründü. Halen, bu sahne sonrası Tony'nin yanından geçerek tuvalete yürüyen adam tarafından vurulup öldürüldüğü açıklanmadı. Aynı şekilde bu sahneyle Sopranoların hayat hikayesinin hiç bitmeyeceğinin vurgulanmış olabileceği de mümkün tabii.

Cheers
111 Emmy adaylığı olan ve 11 sezon süren Cheers, finaliyle de en iyiler arasında yer alıyor. Son bölümde Cheers'in barmeni Sam Malone ışıkları kapatırken, gölgedeki müşteriye - yani seyirciye - "Üzgünüm ama kapalıyız" diyor ve yamulmuş Geronimo tablosunu düzeltip arka odaya doğru yürüyor.

Six Feet Under
Sadece HBO'nun değil, televizyon tarihinin en cesur dizilerinden biri olan Six Feet Under'ın pilot bölümü gibi, finali de muhteşemdi. Eğer herhangi bir dizinin finali sizi ağlatmıyorsa, bu, kesin ağlatır. Eğer bu da ağlatmıyorsa o zaman sizde bir problem var!

Özetle, final bölümünde dizinin haşarı kızı Claire arabasıyla herşeyi geride bırakıp New York'a doğru yol alırken, esas karakterlerin nasıl öldükleri müzikal bir formatta seyirciye sunuluyor.

M*A*S*H
Emmy ödüllü dizi, final bölümünün yayınlandığı sırada, tüm televizyon izleyicisinin yüzde 77'sini çekmeyi başarmıştı. 105.97 milyon izleyiciyle bu final, ABD televizyon tarihinde en fazla izleyici çeken yapım rekorunu 27 sene taşıdı. Herşeyin tane tane açıklandığı bölümün son sahnesinde, dizinin kahramanı diğerine kağıt üzerinde "Hoşçakal" notu bırakırken aynı mesaj izleyiciye kadar ulaşıyordu.

EN KÖTÜLER
Seinfeld
Hiçbir şey hakkında yapılmış dünyanın en iyi dizisi Seinfeld'in finali 76 milyon kişi tarafından izlendi. Ama final bölümü dokuz sezonluk dizinin çok altında kaldı.

Ortalama bir yaşam süren karakterlerin yazarlar tarafından ihanete uğrayarak kötülenmesi dizinin hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Stargate SG-1
Yazarlar dizinin finalini izleyicileri tatmin etmesi için "takım oyunu" şeklinde yazdılar. Ama sonuç istendiği gibi olmadı.

Firefly
Firefly dizisi 11 bölümü Fox kanalında olmak üzere toplamda 14 bölüm olarak yayınlandı. Kısa sürmesine rağmen kült diziler arasına girdi ve bir anda büyük bir hayran kitlesi kazandı. Ancak bu başarısına rağmen final bölümünün herhangi bir özelliği yoktu. Sanki dizi bitmiyor da bir sonraki bölüme hazırlık yapılıyor gibiydi.

St. Elsewhere
Bazı hayranları için bu dizinin finali bir başyapıttı, ancak yapımcılar çoğu kişiyi sinirlendirmeyi başarmışlardı. 6 sezon boyunca hastanede geçen türlü olaylar sonrasında izleyicinin karşısına çıkıp sade bir şekilde veda edebilirlerdi ancak yazarlar yaratıcılıklarını devreye sokmaya karar verdi. Meğerse dizide görülen herşey yalanmış, doktorlar inşaat işçisi veya manav, ölüler diri, diriler de ölüymüş.

X-Files
X-Files dizisinin tamamı zaten yeterince kafa karıştırıcıyken, final bölümü iyicene karmaşıklaştırılmış, televizyon başında iki saatini harcayan hayranlarını epey afallatmıştı. İlk olarak Sigara İçen Adam mucizevi bir şekilde hayatta kalmakla yetmemiş gibi, New Mexico'da (tekrar) öldüğü bir mağarayı kendisine mesken tutmuştu. Mulder ondan aradığı cevapları almış olsa da bu, gerçek kapanış bekleyen hayranları tatmin etmedi. Sigara İçen Adam, Mulder'a yaratıkların dünyayı ele geçirecekleri tarihi söylüyor. Bu tarih 22 Aralık 2012.

Gilligan’s Island
3 sezon ve 98 sezonluk dizinin final bölümü 4. sezonu gelecek beklentisiyle çok da şaşaalı değildi. Ancak bunun nedeni, 1964'te, dizi tatildeyken iptal oldu. Dizinin 1978 yılında devam edilmesine karar verildi ama Elvis ölmüş, Beatles dağılmıştı, dünyada birçok şey artık farklı yaşanıyor ve diziden de artık aynı tat alınmıyordu.

Quantum Leap
Bir çeşit yolculuk dramı olan bu dizi de, birçoğu gibi beklenenden daha uzun sürdü. Dizinin finali de son dakikada uyanan yazarların azizliğine uğrayarak değiştirilmiş ve izleyicilerini tatmin etmekten uzak kalmıştı.

Roseanne
Saint Elsewhere dizisinin sonu gibi sürpriz bir sonla biten dizide, esas kız Roseanne'in son anda yaptığı açıklamaya göre yaşanmış olduğunu düşündüğümüz olayların hiçbiri aslında hiç yaşanmamış. Herşey birer yalandan ibaretmiş ve dertli yazar Roseanne'in yazdığı romandan başka birşey değilmiş. Dan kalp krizi sonrası hiç iyileşmemiş, Jackie en başından itibaren lezbiyenmiş. Piyangonun büyük ikramiyesini de hiç kazanmamışlar.

TÜRKİYE'DEN...
Türkiye'de henüz çok komplike diziler çekilmese de, hala unutulmayan ve finaliyle de seyredenleri memnun eden diziler var tabii ki.

'Yedi Numara', 'Süper Baba', 'İkinci Bahar', 'Aziz Ahmet', 'Çemberimde Gül Oya', 'Biz Size Aşık Olduk' gibi yapımlar hem genel olarak hem de finaliyle akılda kaldılar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...