Durdurulan MİT TIR'larının görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla yargılandığı davada 25 yıl hapis cezasına çarptırılan tutuklu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, kayınpederi Murat Aydın'ın cenaze törenine katılmasına karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Maltepe 2 No'lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün'ün, müvekkilinin, kayınpederinin cenaze törenine katılabilmesi için izin verilmesi talepli dilekçesini inceledi.

Mahkeme heyeti, cenaze işlemleri Sarıyer'de yapılacağı için Berberoğlu'na yarın saat 18.00'e kadar izin verilmesine hükmetti.

Kararda, "Kendisinin ve refakat edecek güvenlik personelinin gidiş-geliş yol masrafları sanık tarafından karşılanmak kaydıyla gerekli güvenlik tedbirleri alınıp yeteri kadar dış güvenlik görevlisi görevlendirilmek suretiyle izin verilmesine karar verilmiştir" denildi.

CAMİDE AÇIKLAMA YAPTI

Verilen izin üzerine tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevi'nden ayrılan Berberoğlu, cenaze töreninin düzenlendiği Küçükköy Merkez Camii'ne getirildi.

İkindi vakti düzenlenen cenaze töreni dolayısıyla, geniş güvenlik önlemleri altında Küçükköy Merkez Camisi'ne getirilen Berberoğlu, burada eşi Oya Berberoğlu ile taziyeleri kabul etti. 

Enis Berberoğlu, babasını kaybeden eşi Oya Berberoğlu'na sarıldı. Cami avlusunda kısa bir açıklama yapan Berberoğlu, "Bakanlıkların çok hızlı çalışması sayesinde, ailemin acısını paylaşmak üzere, cenazeye yetiştim. Siyaset konuşmak istemiyorum. Sadece, benim gibiler için adalet uğruna yollara düşenlere çok minnettarım, çok teşekkür ederim" dedi.

Aydın'ın naaşı, kılınan cenaze namazının ardından Sarıyer Kilyos Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenazeye çok sayıda CHP milletvekili de katıldı.