Erdoğan: DAEŞ'in ülkemizde şu ana kadar 10 harekatı oldu

Terör saldırısının gerçekleştiği Sultanahmet'e giderek olay yerine karanfil bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAEŞ'in şu ana kadar Türkiye'de 10 eylemi olduğunu söyledi. Erdoğan, bildiri yayımlayan akademisyenlere de bir kez daha tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı 15.01.2016 - 15:19

erdoğan.jpg

12 Ocak'ta 10 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısının ardından Sultanahmet Meydanı’na ziyaretler bugün de devam etti.

Birçok turistve vatandaş olay yerine giderek karanfil bıraktı.

Bölgeye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma Namazı’nı Sultanahmet Camii’nde kıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cuma Namazı'nı kıldırarak, hutbe verdi.

Cuma Namazı'na İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Namaz öncesinde vatandaşlar, aramadan geçirilerek Sultanahmet Camisi'ne alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra patlamanın olduğu yere giderek karanfil bıraktı.

Erdoğan'a İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da eşlik etti.

Gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: 

Bu süreç kısa bir süreç değil ve bu süreci kendileri noktasında, kendileri için faydaya dönüştürmek, ülkemizi de adeta çevre ülkelerde olduğu gibi bir sıkıntılı duruma sokabilme gayreti içerisinde olan birçok terör örgütüyle şu anda mücadele içerisindeyiz. Bu terör örgütlerinin başında bölücü terör örgütü PKK geliyor. Bunun yanında aynı şekilde Suriye'nin kuzeyinde PYD, yine PKK'yla ilintili olan YPG ki aynı zamanda PYD ile beraber çalışıyor, bir diğer yine terör örgütü El-Kaide'nin adeta daha sonra ondan ayrılan DAEŞ terör örgütüdür.

"SIRADAN BİR HAREKAT DEĞİL"

Bu tavrı kabul etmeleri diye bir şey mümkün değil, etmiyorlar. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Türk milleti olarak bizim de bunu tabii kabul etmemiz mümkün olmayacağı gibi, Türkiye'de böyle bir teröre de müsaade etmemiz mümkün değil. Eğer şu anda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Doğu Anadolu Bölgesi'nde başta olmak üzere yapmış olduğumuz bu temizlik harekatı, sıradan bir harekat değildir.

"DAEŞ'İN 10 HAREKATI OLDU"

Ama aynı şekilde Kuzey Suriye'den ve Irak'tan gelecek olan tehditleri de göz önünde bulundurarak, oralarda da koalisyon güçleriyle başlattığımız harekat vardır. Bu harekatı da özellikle DAEŞ'in şu anda kabul etmediğini, edemediğini, hazmedemediğini görüyoruz. Sultanahmet'te tabii bu birinci eylemleri değil. Şu ana kadar DAEŞ'in ülkemize yönelik 10 tane harekatı oldu.

Bizim tarih, medeniyet kokan, adeta bir barış meydanı olan Sultanahmet Meydanı'ndaki bu eylemde, hele hele bir de Alman Çeşmesi'nin hemen yakınındaki böyle bir bölgede 10 tane Alman dostumuzun ölmüş olmasından dolayı üzüntülerimizi gerek Alman Cumhurbaşkanı'yla gerek Alman Şansölyesi'yle de paylaştım. Burada şunu da özellikle ifade edeyim ki dünyanın değişik yerlerinden birçok devlet başkanı, hükümet başkanları, bizim bu yaşadığımız terör eylemindeki acımızı paylaştı. Hepsine şükranlarımı özellikle ifade ediyorum. Tüm Alman halkına da başsağlığı dileklerimi öncelikle ölenlerin ailelerine buradan iletmek istiyorum. Bizim bu mücadelemiz kararlılıkla sonuna kadar devam edecektir. Bunu da herkesin bilmesini istiyorum.

AKADEMİSYENLERE YİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Bütün bu olan olaylar karşısında kalkıp da kapkara bir bildiri yayınlayıp, o katliamların altına imzayı koyan akademisyenleri özellikle tekrar kınıyorum, şiddetle kınıyorum. Milletimizin kimin kim olduğunu çok daha yakından anlamalarını, yani önünde bir profesör, doçent bilmem ne olması kimseyi aydın yapmaz, bunlar kapkaranlık insanlardır. Bunlar zalimdir, alçaktır, çünkü zalimlerle birlikte olanlar zalimdir. Katliam yapanlarla beraber olanlar katliam içerisinde oldukları için onlar da aynı suçu işlemişlerdir.

Çınar'da olan hadisede o yavrular, o babasıyla birlikte şehit olan 3 yaşındaki Mevlüde'yi acaba bu kapkaranlık akademisyenler nereye koyacaklar? Onun katillerinin yanında yer almayı bunlar nasıl vicdanlarına sığdırıyorlar Bunu açıkça ifade etmek istiyorum. Bütün yargı makamlarını, üniversitelerin senatolarını Anayasamız ve yasalara ters bu hareketleri sebebiyle, dün yaptığım konuşmada göreve davet ettim, atılması gereken adımların sür'atle atılması gerektiğini...

"SİYASET YAPAMIYORLARSA..."

Bunlar da ne yapacaklarsa gitsinler oralarda yapsınlar. Siyaset yapmak isteyenler parlamentoda siyasetlerini yapsınlar ama yok parlamentoda bunu yapamıyorlarsa bunlar da gitsinler hendek kazsınlar veya dağa çıksınlar. Bu kadar açık ve net konuşuyorum. Çünkü ben milletimizin bu noktada bize niçin görev verdiğini de çok iyi biliyorum." 

Sayfa Yükleniyor...