Erdoğan Hamaney ile görüştü

Başbakan Erdoğan, misafirperverlik için teşekkür ederken İran'ın dini lideri de 'burada kardeşleriniz arasındasınız' dedi.

Anadolu Ajansı 28.10.2009 - 21:52

Erdoğan Hamaney ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'daki temasları kapsamında Dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü.

Başbakan Erdoğan, iki günlük resmi ziyaretinin son gününde Ayetullah Hamaney ile bir araya geldi.

Erdoğan, İran'da bulunduğu sürece gördüğü ilgi ve misafirperverlikten dolayı Hamaney'e teşekkür etti.

Hamaney ise Erdoğan ve beraberindeki heyeti İran'da görmekten mutluluk duyduğunu belirtti ve Başbakan'a hitaben, ''Burada kardeşleriniz arasındasınız'' ifadesini kullandı.

Hamaney'in konutunda gerçekleşen görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Devlet Bakanları Cevdet Yılmaz, Mehmet Aydın ve Zafer Çağlayan hazır bulundu.

Görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam eden görüşmenin yarım saat kadar sürdüğü öğrenildi.

Erdoğan ve beraberindeki heyetin, görüşmenin ardından Türkiye'ye hareket etmesi bekleniyor.
Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Cumurbaşkanlık'ta ortak basın toplantısı düzenlendi.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2011 yılı sonu itibarıyla 20 milyar dolar olarak belirlendiğini anımsatan Erdoğan, ''Fakat değerli kardeşim Rahimi sağolsun 'Bu niçin 30 milyar dolar olmasın' dedi. Biz de 'eyvallah' dedik. 'Gökten ne yağar da yer kabul etmez'' Tabii İran'la enerji iş birliği dahil olmak üzere ekonomik alanda bir çok atmamamız gereken adım var. Gerek petrolde gerek doğalgazda İran'ın burada önemli bir özelliği var, hem tedarikçi ülke hem transit ülke hem de tüketici ülke.

Burada atacağımız müşterek adımlarda gerek İran doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçişi, gerek İran doğalgazının Türkiye'nin ihtiyacına yönelik zaten daha önce görüştüğümüz konular. Gerekse Türkmenistan'dan, İran üzerinden gelebilecek doğalgaz konusunda arkadaşlarımızın olumlu görüşmeleriyle hamdolsun güzel bir noktaya vardık'' dedi.

ORTA DOĞU'NUN BARIŞI
Terörle mücadeleye de değinen Başbakan Erdoğan, ''Terörizm konusunda müşterek dayanışma içerisinde özellikle istihbarat paylaşımı noktasında birinci derecede atacağımız adımlar önem arz ediyor. Bölgesel bir dayanışma için Türkiye ve İran'ın üzerine önemli görevler düşüyor. Pakistan, Afganistan, İran, Türkiye bir dayanışma içerisinde olmamız lazım. Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin bu bölgede bir dayanışma göstermemiz şart. Orta Doğu'nun barışı için bu adımın atılması lazım. Türkiye olarak bizler şu ana kadar sürdürdüğümüz bu barışçı gayretlerimizi bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız.

Komşumuz, dostumuz, kardeşimiz İran ile şu ana kadar sürdürdüğümüz bu ikili ilişkileri bölgemizde çok daha artırarak kararlı bir şekilde sürdürmekte özellikle buna özen göstereceğimizi ifade ederek sözlerimi tamamlıyorum'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...