Erdoğan: İsrail bir insanlık dramına imza attı!

Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze'de bir insanlık dramına imza attığını belirterek, "Bu İsrail’i kendi içinde birçok sıkıntıya mahkum edecektir" dedi.

10.01.2009 - 18:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Cumhuriyet Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, meydandaki vatandaşların “Kahrolsun İsrail” şeklinde slogan atmaları üzerine şunları söyledi:

“Değerli kardeşlerim şunu unutmayın zulüm ile abat olunmaz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Şu anda İsrail ne yazık ki orantısız güç kullanımıyla bir insanlık dramına imza atmıştır. Bu insanlık dramı inanıyorum ki İsrail’i kendi içinde bir çok sıkıntılara mahkum edecektir. Bu gidiş, gidiş değil. Yanına bazı yandaşlar bulabilirsiniz, destek verenler bulabilirsiniz, ama hiç bir zaman hak yerde kalmaz. Er veya geç hak egemen olur. Zira o bombaların altında ölen çocukların ahı yerde kalmayacaktır, o savunmasız kadınların, annelerin ahı yerde kalmayacaktır, o gözyaşları yerde kalmayacaktır.”

Sorumluluk mevkinde olan ülkelerin çalışmalarını duygusallık içinde değil, diploması içinde yürütmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu diplomasiyle de attığımız adımları iyi düşüneceğiz, tartacağız, müzakeresini yapacağız, ona göre atacağız. Ve bu şekilde yürüdüğümüz sürece Türkiye tarihi misyonuna uygun olanı yapmış olur” diye konuştu.

“ÖFKEYLE KALKAN ZARARLA OTURUR”
Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne geçici üye olarak seçildiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“2 yıllığına şu anda biz de orada geçici üyeyiz. Ve burada üzerimize düşen neyse bu görevi yapacağız. Şu anda arkadaşlarımız bunun gayreti içindeler. Ellerinden geleni yapıyorlar. Tabi unutmayın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi var. Bunların 10 tanesi geçici üyedir, 5 tanesi daimi üyedir. 5 daimi üyenin veto hakları vardır. Kimdir bu 5 ülke? Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere. Bunların veto yetkisi var. Geçici üyelerin maalesef böyle bir veto yetkisi olmadığı gibi tezlerini kabul ettirme yetkileri de diğerleri kadar ağırlıklı değil. Fakat nedir? Tabii ki bizler de dünyayı dolaşacağız, anlatacağız. İşte önce Orta Doğu’dan başladık. Önce Suriye’ye gittim. Ardından Ürdün’e gittim, Ürdün’de Filistin yönetiminin başındaki Mahmud Abbas’la da görüştüm. Ardından Mısır’a gittim, daha sonra dün Suudi Arabistan’daydım. Ve şu anda bölgeyle çok sıkı bir irtibat halindeyiz. Bu akşam Batılı ülkelerle telefon görüşmelerimiz olacak. Bunları sıcağı sıcağına yürütüyoruz, takip ediyoruz. Ve yarın da Cumhurbaşkanımızla bu konuları enine boyuna tekrar müzakere edeceğiz. Unutmayın ki öfkeyle kalkan zararla oturur. Biz öfkeyle kalkanlardan değil, akılla kalkacağız, bilgiyle kalkacağız, tecrübeyle kalkacağız ve ne yapabiliriz, onun adımlarını da ona göre atacağız. Ve bu duyarlılığı olan ülke olarak, Türkiye olarak tarihi misyonumuzun yüklediği o göreve dayalı olarak da inşallah bu süreci devam ettireceğiz.”

"HAMAS’IN TALEPLERİNİ BM’YE TAŞIYACAĞIZ"
Katar’ın El Cezire televizyonuna da konuşan Başbakan Erdoğan, İsrail’in Filistinli örgütlerle varılan ateşkese uymadığını söyledi.

Erdoğan, Gazze Şeridi’ndeki durumdan İsrail’i sorumlu tuttu, Hamas’ın taleplerini BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyacaklarını söyledi.

Erdoğan ayrıca, İsrail’in geçtiğimiz günlerde Ankara’ın İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapma önerisini reddettiğini de açıkladı.

Başbakan, ateşkes sağlanması için yapılacak görüşmeler sırasında Ankara’nın, Hamas’ın istekleriyle görüşlerini BM Güvenlik Konseyi’ne ileteceklerini de kaydetti.

Erdoğan, Hamas’ın taleplerinin ateşkes sağlanması, ablukanın kaldırılması ve Filistinli gruplar arasında ulusal uzlaşma görüşmelerinin başlaması olarak sıraladı.

Hamas’ın, Türkiye’nin ulusal uzlaşma görüşmelerinde yer almasını istediğini anlatan Başbakan Erdoğan, “Biz de onlara mısır ile birlikte çalışacağımızı, hedefimizin başka bir ülkenin yerini almak değil, ulusal uzlaşmaya varılmasını sağlamak olduğunu söyledik” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...