Erdoğan: Kendimizi gözden geçireceğiz

Başbakan Erdoğan, 29 Mart’ta seçmenin “kendinizi gözden geçirin” mesajı verdiğini belirterek,“Biz de kendimizi gözden geçirerek nerede ne oldu bunu göreceğiz” dedi.

03.04.2009 - 15:45

Erdoğan: Kendimizi gözden geçireceğiz

G20 zirvesine katılmak için gittiği İngiltere’nin başkenti Londra’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Güneydoğu'daki seçim sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi: "Sıkıntılı bir ortamda ne yazık ki Güneydoğuda bir seçim yaşanmıştır. Ama buna rağmen birilerinin iddia ettiği gibi, şu anda seçimin oradaki neticesinde, Güneydoğuda da Doğuda da yüzde 34,24 gibi bir oy oranıyla, miktara vurduğunuz zaman da miktarla da partimiz yine birinci parti olarak çıkmıştır. Güneydoğuda da Doğu Anadolu'da da, bunun altını özellikle çiziyorum.''

"KENDİMİZİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ"
Erdoğan, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde yaptığı konuşmada ise şöyle konuştu: “Oyumuzda biraz düşüş oldu ama yine ikinci ve üçüncü sıradaki muhalefet partilerinin toplam oyu kadar oy aldık ve Türkiye genelinde de toplam belediyelerde diğer siyasi partilerin tamamının aldığı belediyelerden daha fazla belediye aldık. Bunların içerisinde de 16 büyükşehir belediyesinden 10'u var. 65 il belediyesinin 35'ini de biz aldık. Belde belediyelerinin de yarıdan fazlasını biz aldık. Tabii küresel krizin etkilerine ve işsizliğin yükselmesine rağmen bu oranda bir desteği elde ettik.

Bu, şunu gösteriyor: Biz size güveniyoruz, inanıyoruz, yola devam edin ancak biraz da kendinizi gözden geçirin; olay budur. Tabii ki kendimizi de gözden geçirmek suretiyle nerede ne oldu bunu göreceğiz ve o yörede yapılacak 2011'deki milletvekili seçimlerinde de inanıyorum ki asıl oluşturulan zemine partimiz oturacaktır.

Tabii elbette seçimlerde milletimiz hem iktidar partimize hem de muhalefet partilerine önemli mesajlar verdi ancak burada en önemlisi, halkımız 'istikrara, güven ortamına, AB katılım sürecine devam' demiştir; çıkan budur.

Yine Türkiye'de seçmen, küresel krize karşı kararlı bir şekilde uyguladığımız tedbirleri de bana göre onaylamıştır. Bu yönde de hükümetin açılımlarını desteklediğini demokratik seçimler yoluyla ifade etmiştir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...