Erdoğan: KKTC'de de FETÖ terör listesine girmiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Haberler 17.08.2016 - 22:12 | Son Güncelleme : 18.08.2016 - 03:43

Erdoğan: KKTC'de de FETÖ terör listesine girmiştir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'ye çalışma ziyaretinde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

15 Temmuz'daki hain darbe teşebbüsü karşısında Türkiye ile dayanışma sergileyen, Türkiye'ye desteğini anında ortaya koyan tüm Kıbrıs Türk halkına teşekkürlerini ileten Erdoğan, KKTC'deki vatandaşların 5 Ağustos'ta Lefkoşa'da düzenledikleri geniş katılımlı demokrasi mitingiyle Türkiye'nin ve Türk milletinin gerçek dostu olduklarını bir kez daha ifade ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yanında duran dostlarını hiçbir zaman unutmadıklarını ve unutmayacaklarını vurgulayarak, "Şimdi ülkemiz bu kanlı girişimin faili olan FETÖ ile tüm dünyada büyük bir mücadele yürütüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetiminin, FETÖ ile mücadelemizde bizlerin yanında olduğunu biliyoruz. 21 Temmuz tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla, Fetullahçı Terör Örgütü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki terör örgütleri listesine eklenmiştir. Bundan sonra FETÖ ve uzantıları kendilerine KKTC'de de hayat alanı bulamayacaktır. Biz bu tavrın diğer dost ve kardeş ülkeler tarafından örnek alınmasını temenni ediyoruz." diye konuştu.

"ADA'DA ADİL, KALICI VE KAPSAMLI BİR ÇÖZÜM"

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile gerek dar kapsamlı gerekse heyetler arası yaptıkları görüşmede, Kıbrıs meselesinin çözümü için sürdürülen müzakere sürecinde gelinen aşamayı ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ayrıntılı değerlendirmeler yaptık. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, Ada'da adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanadır. Biz bu yolda mümkün olan her türlü çabayı sarf ettik, sarf ediyoruz. Bu çabaların hedefi, BM parametreleri çerçevesinde, Ada'daki iki eşit taraf arasında yeni ve yaşayabilir iki kesimli, iki toplumlu bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir.

Kıbrıs meselesinin, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini, meşru haklarını ve güvenliğini teminat altına alacak şekilde çözüme kavuşturulması şarttır. Bu meselenin halli bölgemizde de güvenlik, istikrar, işbirliği ve refaha katkıda bulanacaktır. Olası çözümün ardından Kıbrıs adasının gerçek potansiyeli ortaya çıkacak, bölgesel ölçekte şimdiye kadar değerlendirilememiş pek çok işbirliği projesi hayata geçirilecektir. Çözüme giden yolda gerekli siyasi anlayış ve esnekliğin gösterilmesi şüphesiz çok önemlidir. Bunun yanında tarafların birbirlerine gelecekteki ortakları olarak görmeleri, yan yana yaşamaya ve birbirlerinin haklarına riayet etmeye hazır olduklarını da göstermeleri gerekiyor."

Samimi olarak sonuca ulaşmak isteniyorsa doğal ve makul olan bu tutumun şimdiden çok açık, net, somut bir şekilde ortaya konması gerektiğine işaret eden Erdoğan, konuşmasını "Adada ve bölgede huzur, istikrar ve refahın yerleşmesi amacıyla üzerimize düşeni kararlılıkla yapmayı sürdüreceğiz. Bugün yaptığımız görüşmelerin bu yönde atılmış kıymetli bir adım olduğuna inanıyorum." diyerek tamamladı.

"NAMIK KEMAL DÖNEMİNE DÖNMEYELİM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın FETÖ ile mücadelede "kurunun yanında yaşların yanmasına da cevaz vermeyecek bir anlayış" sergilemek gerektiğini belirterek, "Kıbrıs küçük bir yer, dedikodusu bol olan bir yer. Namık Kemal hep dedikodusundan şikayet edermiş, bir de sivri sineğinden" sözleri üzerine, şunları söyledi:

"Ben de çok teşekkür ediyorum ama yine de dedikodusu bol olan Namık Kemal dönemine dönmeyelim. O artık bizim için tarih olsun. Artık dedikodudan uzak bir Kuzey Kıbrıs'ı biz konuşuyoruz. İnşallah sivri sinekleri de iyice azalmıştır."

AKINCI'NIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenleyen KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı,15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğindeki çağrının, Türk halkının vatanseverliğini tetiklediğini kaydederek, on binlerce insanın tanklar önünde darbecilere kendilerini siper ettiğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bir grup milletvekili tarafından o şartlar altında açıldığını da hatırlatan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bütün bunlar bu ulusun tarihine altın harflerle yazılacak bir menkıbe, bir destandır. Temenni ediyorum ki, demokrasiye layık olduğunu bu kadar kanıtlamış olan bu halk, demokratik hukuk devleti içinde yaşamanın bir daha sarsılmayacak bir şekilde, bir daha bu tehditlerle yüzleşmeyecek bir biçimde yaşamını devam ettirecektir ve çok daha iyi, çok daha güzel hedeflere ulaşacaktır" şeklinde konuştu.

Yaptıkları görüşmenin, KKTC’nin geleceği adına çok yararlı bir değerlendirme toplantısı olduğunu kaydeden KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, bundan sonraki süreçte de bu yakın istişarenin devam edeceğini bildirdi. Kıbrıs konusunda bir dönüm noktasına ulaşıldığına vurgu yapan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, “Ya 2016 yılı çıkmadan Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşacağız, ya da 2017 ile birlikte, 2018 Şubatındaki güneydeki seçimlerin propaganda sürecinin başlamasıyla birlikte bu fırsat penceresi de kaybolup gidecek" değerlendirmesinde bulundu.

Ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yanı sıra KKTC heyeti de hazır bulundu.

Sayfa Yükleniyor...