Erdoğan: Olaylar vahşet boyutuna ulaştı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şincan'daki olaylara değinerek Çinli yetkililerden "adalet mekanizmasını Türk insanının vicdanını rahatlatacak şekilde işletmelerini" istedi.

08.07.2009 - 15:02

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Erdoğan Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi'nde yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Olayları büyük bir kaygı, endişe ve üzüntüyle takip ediyoruz. Sadece bizlerin vicdanını sızlatmıyor. Bunları izleyen herkesi hayret ve dehşete düşürüyor. Türkiye'de yaşayan Uygur kardeşlerimizin ve bu acıyı yüreğinin derinliklerinde hisseden halkımızın da haklı olarak bu olaylara tepki verdiğini, endişe içinde olduğunu görüyoruz.

Her zaman için tarihi ve kültürel bağlarımız olan Uygurlu kardeşlerimizi, iyi ilişkiler içinde olduğumuz Çin'le aramızda bir dostluk ve iş birliği köprüsü olarak gördük.

Beklentimiz, vahşet boyutlarına ulaşan bu olayların acele olarak, ivedi olarak son bulması, sağ duyunun hakim olması, sorumluların hesap vermesi ve gereken tedbirlerin, evrensel insan hakları çerçevesinde bir an önce alınmasıdır.

Çinli yetkililerin olayın sorumlularını tespit etmesi ve adalet mekanizmasını Türk insanının vicdanını rahatlatacak şekilde gerçekleştirmesi önem taşımaktadır.

Türkiye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi olarak, üzerine düşen görevleri ayrıca yerine getirmektedir ve getirmeye devam edecektir. Urumçi’de hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum."

DAVUTOĞLU DIŞİŞLERİ BAKANLARINI ARADI
Öte yandan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, olaylarla ilgili olarak çeşitli ülkelerin dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmesi yaparak, uluslararası toplumun konuya daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini aktardı.

Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden edinilen bilgiye göre Ahmet Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki'yi telefonla aradı.

Görüşmelerde ''Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan insanlık trajedisine'' dikkat çeken Davutoğlu, can ve mal kaybından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Edinilen bilgiye göre Davutoğlu, yaşanan olayların etnik gerginliğe yol açmasının önüne geçilmesinin şart olduğunu vurgulayarak, uluslararası toplumun konuya daha çok ilgi göstermesini beklediklerini aktardı.

Davutoğlu'nun, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylarla ilgili telefon trafiğinin süreceği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...