Erdoğan: Pozisyonumuz netleşmedi

Rusya ve Arjantin seyahatlerinin ardından yurda dönen Başbakan, Rusya'daki G-20 zirvesinde masaya yatırılan Suriye'ye müdahale konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

NTV Haber 08.09.2013 - 21:44

Erdoğan: Pozisyonumuz netleşmedi

Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda Suriye krizine ilişkin soruları da yanıtladı.

Arjantin’den dönüşünde konuşan Erdoğan, Suriye'ye olası müdahale konusunda kritik açıklamalarda bulundu.

"Türkiye'nin pozisyonu henüz netleşmedi" diyen Başbakan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine de yanıt verdi.

Erdoğan, “Süre ne olur, muhalif güç mü olur, lojistik destek mi sağlanır, bunları şartlar belirler. Şu anda verilmiş bir karar yok. Şöyle olur, böyle olur dersek, Suriye’deki insanların ölümüne çanak tutmuş oluruz. Türkiye barışa en ideal katkısını nasıl verecekse o gayretin içinde oluruz” dedi.

“Rusya’yı işin dışında tutmayalım, onlarla da ilişkilerimiz devam ediyor hassasiyetle” diyen Erdoğan, “Yayınlanan tebliğ oldu. Altında imzalar var, hassasiyet artıyor. Özellikle AB bu toplantıda tavrını gösterdi, desteğini açık ve net ortaya koydu” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümetin Suriye politikası konusundaki eleştirilerine de yanıt verdi:

“Kimse çıkıp ‘Haçlı Seferleri şöyleydi, böyleydi’ demesin. Çanakkale de bir haçlı seferidir. Çanakkale’de bizim yanımızda olanlar bellidir. Biz de o yüzden Suriye ve Mısır’daki kardeşlerimizin yanında olmayı görev telakki ediyoruz...”

Başbakan Erdoğan, Suriye’de kimyasal silahlarla bin 700 kişinin öldürüdlüğünü belirterek, “Öbür tarafta daha çok insan öldürüldü. Sonra birileri ‘her türlü koalisyonda yer alırız’ açıklamalarımıza serzenişte bulunuyor. Annelik babalık şefkatini bilmeyen bunlara kör sağırdır. Bunları milletimin değerlendirmesine bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...