Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleştirilen ''Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi'' tanıtım toplantısında konuştu.

İşsizliğin tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'nin de en büyük ve en önemli meselelerinden biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu sadece Türkiye ait olan bir durum değil. Kimi zaman başarı sağlanıyor, kimi zaman ise beklenmedik şartlar nedeniyle işsizliğin önü kesilemiyor, hatta artıyor. Son dönemde yaşadığımız olaylarda olduğu gibi. Son yaşanan küresel kriz işsizlik noktasında aslında tüm dünyayı az ya da çok etkiledi. Birçok ülkede işsizlik oranları tarihi seviyelere yükseldi.

Aldığımız önlemler neticesinde işsizlikteki artış oldukça sınırlı kaldı, Türkiye küresel krizden sadece 4 çeyrek etkilendi, diğer ülkelere göre krizin etkileri çok geç hissedi ve daha erken krizden çıkmaya başladı.

Geçmişte 'Her üniversiteli iş bulacak diye bir şey yok' dedim, Böyle bir iddianın içinde 'olamam' dedim, 'olmam' dedim. Muhalefet her gittiği yerde bunu eleştirdi. Peki eleştiriyorsunuz, tamam da siz ne söylüyorsunuz.

Başımızı iki elimizin arasına alıp bir düşünelim. Mesela bir tanesi çıkıyor, muhalefetin biri diyor ki, 'biz geldiğimizde terörü önleriz, çözeriz'. Ya bu terörün bu şekilde devamına senin gönlün nasıl razı oluyor. Madem senin elinde böyle bir sihirli değnek var, koy bu sihirli değneği ortaya, eğer bu sihirli değnek kullanılmıyorsa ha o zaman millete dersin ki 'ben bu sihirli değneği koydum ortaya ama bunu alıp kullanmadılar, kullanmadıkları için de bu terör devam etti'. Aynı şekilde 'her üniversite mezununa iş bulacağım' diyorsan koy projeni ortaya. Nedir bu proje koy, söyle. Eğer hakikaten her üniversite mezununa bu ülkede iş bulmanın ilacı elindeyse, bu ilaç var da kullanılmıyorsa, çok iddialı bir ifade kullanıyorum; ben siyasetten çekilirim.

BAŞIMIZI KUMA GÖMMEYELİM
Ama ben bu göreve geldiğim zaman bu ülkede 10.3 işsiz vardı. Kimlerden aldık bunu, bizden önceki siyasi iktidarlardan aldık. Dünyanın en gelişmiş ülkesini söylüyorum size Amerika'yı söylüyorum, buyurun Amerika'da işsizliğin oranlarını verdim size. Buyurun bu küresel krizde onlar da yüzde 10 yaklaştılar işsizlikte. Niye çözemedi, problemi niye halledemedi, sıfır mıydı orada işsizlik?

Arkadaşlar gerçekleri görelim, milleti aldatmayalım. Avrupa Birliği'nin işsizliklerini ortaya koydum, işsizliğin olmadığı bir tane ülke yok, bunları rakamalar her şey ispat ediyor. Biz artık hangi dünyada yaşıyoruz ya. Lütfen başımızı kuma gömmeyelim gerçekleri görelim. Halkı aldatmayalım. Ben inanıyorum ki benim halkım aldanmıyor. Ama bu gerçekleri de lütfen özellikle sivil toplum örgütleri olarak, işveren olarak bu hayatın içerisinde olanlar olarak çok açık net ortaya koymak lazım.''
 
KAHVEHANEDE ZAR ATANLAR VAR
''Bunun gayreti içerisinde olacağız ama bir taraftan iş arayanlar, olduğu gibi öbür tarafta bakıyorsunuz hala kahvehanede tavla, zar atanlar var. 'Hadi gel çalış' dediğin zaman bakıyorsunuz işte parada, pulda anlaşamayan bir tarafa, meslek sahibi olmayan bir tarafta. Böyle de bir durum ne yazık ki toplumumuzun acı yanları. Ben bir çok yerlerde camlara asılmış 'elaman arıyorum' diyenleri çok gördüm. Ama onun cevabı yok, ilanlarda da var, cevabı yok. İş beğendiremiyorsun iş. Bu durumlar da var hangi metotla, hangi kaynakla, hangi plan ve proje ile muhalefet şu işsizliği önleyecekse lütfen bunu açıklasın. Sürekli işsizlik var işsizlik var, bunu söylemekle işsizlik bitmiyor. Atalarımızın güzel lafı var 'bal bal demekle ağız tatlanmaz, balı yersen ağız tatlanır'.

Lütfen koy projeyi ortaya, uygulanabilir projeyi koy ortaya o zaman bizler de sizleri takdir edelim, alkışlayalım. uygulamazsak zaten benim milletim sandık geldiği zaman uygulayabilecek olanı işin başına getirir. Ama proje, plan nedir planın, projen nedir? Dünyanın hiç bir ülkesinde her üniversite mezununa iş yoktur, iş garantisi yoktur.

Gidin Japonya'ya orada da üniversite mezun işsiz var. Az önce de söyledim Amerika'da da aynı şekilde işsiz var. ABD'de, Almanya'da, Kanada'da da işsiz var. Gerçekçi olmak, ayaklarımızı yere sağlam basmak zorundayız. İşsiz öğretmenleri, işsiz üniversite mezunlarının hissiyatını istismar ederek bu işler olmaz. Hiçbir dönemde olmadığı kadar öğretmen alımı yapıyoruz ve milli bütçemizin yarısını sadece bu işe tahsis ettik. Bu alımlar devam edecek.''

İŞSİZLİKTE REKOR AZALMA GERÇEKLEŞTİ 
2009 ocak ayında 15.5 olan işsizlik oranı, 2010 ocak ayında 14.5'a düştü. Yani bir puan azaldı. 2009 Şubat ayında 16.1 iken, bu yılın Şubat ayında 1.7 puan düşerek 14.4'e geriledi. 2009 Mart ayında 15.8 olan oran, 2010 Mart ayında 2.1 puan azaldı 13.7 oldu. En son Nisan ayı verileri açıklandı, 2009 Nisan ayında 14.9 olan işsizlik oranı 2.9 puan düşerek rekor bir azalmayı yakaladı ve yüzde 12'ye düştü.

Diğer ülkelerde işsizlik ne yönde gelişti? Aynı dönemde, yani Nisan 2009'dan Nisan 2010'a Slovakya'da işsizlik oranındaki artış 3.9 puan, Bulgaristan'da 3.6, Polonyada 2.1, İspanya'da 2, Çek Cumhuriyeti'nde 1.4, Macaristan'da 1.3 puan artış kaydetti. 27 AB ülkesinde ortalama 1 puan artış söz konusu. Aynı şekilde ABD'de 0.9 puan işsizlik artışı oldu. Tekrar ediyorum, dünyada işsizlik bu şekilde artarken bizde, Nisan ayından Nisan ayına bizde işsizlik 2.9 puan azaldı ve azalmaya devam ediyor.

Burada dikkatinizi bir yere özellikle çekmek isterim, bizim son açıklanan rakamlarımız Nisan ayına ait. Mayıs, Haziran, Temmuz ayında işsizliğin daha da gerileyeceğine inanıyorum. Kısa sürede yüzde 10'u yakalayacağımızı ifade ettiğimde, bundan kısa bir süre önce bununla istihza etmişlerdi. Ancak o istihza edenler, bugün mahcup oldular ve mahcup olmaya da devam edecekler.

Burada şu şikayetimi de dile getirmek istiyorum. Her ay işsizlik rakamları yayınlandığında son derece zorlama yorumlarla hatta ekonominin gerçeklerini, bilimsel gerçekleri bir tarafa bırakarak olumsuz, karamsar bir tablo çizilmek isteniyor. 'Mevsimsel düşüş' deniliyor, aylık oranlarla yıllık oranlar kıyaslanıyor, küresel kriz es geçiliyor, dünyadaki manzara es geçiliyor, bu oranlar üzerinden, tek dert, hükümet hedef alınıyor. İşsizlikteki yapısal dönüşüm dikkate alınmıyor.

Bizim ekonomik yapımız şu anda tarım toplumundan sanayi ve hizmetler sektörüne doğru dönüşüyor. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım, bu dönüşümde elbette ciddi sorunlar ortaya çıkarıyor. Fakat biz bu sorunları da aştık ve aşıyoruz. Kadın istihdamı artıyor, genç istihdamı artıyor, tarım dışı istihdam artıyor. Bunları iyi değerlendirmek lazım, iyi incelemek lazım. Kısacası, tıpkı terörde olduğu gibi, tıpkı diğer meselelerde olduğu gibi 'işsizlik noktasında da bu hükümet başarılı olmasın da işsizlere ne olursa olsun' zihniyeti işletiliyor. Böyle bir anlayış var. Hep söylüyorum, burada da söyleyeceğim. İşsizlik oranlarında da kriz duasına çıkanları, ellerini ovuşturanları mahcup etmeye, milletimizi de sevindirmeye inşallah devam edeceğiz.''

İŞSİZLİK ÇÖZÜLMEDEN TERÖR BİTMEZ
''İşsizlik hepimizin ortak meselesidir. Terörün de en önemli sebeplerinden bir tanesidir. Türkiye'nin uzun yıllardır gündeminde olan bu sorun, hükümetimiz döneminde ortaya çıkmış da değildir. Yıllardır uygulanan yanlış ekonomi politikalarının, yanlış istihdam politikalarının ortaya çıkarmış olduğu bir netice olarak görmemiz gerekirken, görülmeyen bir sorundur. Üzülerek ifade ediyorum, mesleki eğitimin ideolojiye kurban edilmesinin önemli neticelerinden biridir işsizlik. Bugün artık bazı meseleleri cesaretle konuşmak, tartışmak, eleştirmek durumundayız. Ne kadar konuşulmayan mesele varsa, tartışılmasından kaçınılan ne kadar mesele varsa, üzerine cesaretle gidilmemiş ne kadar sorun varsa onların tamamını artık çözüm yoluna koymayı hedefledik. Nitekim işsizlik de, milli birlik de kardeşlik projesinin en önemli unsurlarından biri. Zira işsizlik çözülmeden, şunu bilmemiz lazım ki terörü yüzde 100 çözmek de mümkün değil.''