Erdoğan: Vize kuyruğunda çok bekledim

Almanya Başbakanı Merkel’le Almanya Başkonsolosluğu’nda konser izleyen Başbakan Erdoğan, “Burada vize kuyruklarında çok bekledim” dedi.

30.03.2010 - 17:58

Erdoğan: Vize kuyruğunda çok bekledim

Almanya'nın Gümüşsuyu'nda bulunan İstanbul Başkonsolosluğu'ndaki Kayzer Salonuna, konuk Başbakan Angela Merkel ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan birlikte girdi.

Merkel, '' İstanbul Avrupa Kültür Başkenti olmayı fazlasıyla hak ediyor'' dedi.

Başkonsolosluk binasını çok iyi tanıyanlardan birisi olduğunu belirten Erdoğan'ın, ''Çünkü doğup büyüdüğüm yer burası. Önünden çok gelip geçtim. Bu arada vize kuyruklarında çok bekledim. O günleri de hatırladım'' sözleri salondan alkış aldı.

Erdoğan, “Bizler, bu şehirden, şehrin kimliğinden ve tarihinden aldığımız ilhamla dünyaya hoşgörüyü ve küresel barışı haykırmanın ve taşımanın gayreti içerisindeyiz. Onun için Medeniyetler İttifakı Projesi içinde aktif rol aldık ve bu projeyle dünya barışına ciddi katkıda bulunmanın gayreti içindeyiz'' dedi.

Açılış konuşmasını Türkçe olarak tekrarlayan Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckardt Cuntz'u da tebrik eden Başbakan Erdoğan, ''Türkçeyi büyük anlamda öğrenmiş'' diye espri yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını ''Danke Schön'' diyerek tamamladı.

BATI VE DOĞU KAYNAŞMASI
Ruhr 2010 Sanat Direktörü Aslı Sevindim ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç etkinlik hakkında bilgiler verdi.

Konserde, soprano Anke Krabbe, basbariton Güneş Gürle, ney sanatçısı Cemal Öksüz ve piyanist Batuğhan Uzgören, Türk ve Alman bestecilerin eserlerini seslendirdi.

Konserin sonunda Almanya Başbakanı Merkel ile Başbakan Erdoğan sahneye çıkarak, sanatçıları tebrik etti.

KİMLER İZLEDİ
Konseri Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Ortodoks Ruhani Meclis Başkanı Aram Ateşyan, Süryani Katolik Cemaati Patrik Vekili Korepiskopos Yusuf Sağ, Süryani Kadim Ortodoks Cemaati Ruhani Reisi ve Patrik Vekili Metropolit Yusuf Çetin, Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı, Ayasofya Müzesi Müdürü Haluk Dursun'un da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli izledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...