Erdoğan'dan Mursi açıklaması

Başbakan Erdoğan, Türkiye'ye Mısır'ın devrik lideri Mursi ile ilgili bir sığınma talebi gelmediğini söyledi.

05.07.2013 - 18:36

Erdoğan'dan Mursi açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra ile bir araya geldi.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Mısır'da yaşananlara değinen Başbakan Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ilgili Türkiye'ye sığınma talebi gelmediğini söyledi.

Mısır'da bir an önce seçimlere gidilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"2 yıl öncesine kadar Mısır'da adeta tek partili dönem vardı ve orada bir dikta, otokratik bir rejim söz konusuydu ve 30 yılı aşkın bir süre Mısır bununla yaşadı. Bu süre içinde yaşananlar belliydi. Fakat burada, 1 yıl önce yapılan bir seçimle, yüzde 52 gibi bir oyla seçilen bir cumhurbaşkanı var. Halkın iradesi neticesinde seçilen bir cumhurbaşkanı var. 1 yılın sonunda bakıyorsunuz, bazı gruplar 'Beğenmedik' diyorlar ve bu defa ordu devreye giriyor.

Orası da tabii çok enteresan; ordunun başındaki Genelkurmay Başkanı aynı zamanda Cumhurbaşkanı'nın Milli Savunma Bakanı. Genelkurmay Başkanlığına, Milli Savunma Bakanlığına getiren o (Mursi). Aynı zamanda bir diğer durum da ilginç; şu anda Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen zat da Sayın Mursi'nin göreve getirdiği kişi.

Şimdi, işbirliği yapmak suretiyle böyle bir darbe gerçekleşiyor. Bu darbenin demokrasi tarihinde, darbeler zinciri içinde yeri vardır ama demokratik bir yaklaşım olarak yeri yoktur, olmayacaktır. Darbeciler halkası içinde yer alacaklardır."

Mursi'nin de hatası var" gibi yaklaşımlar dürüst yaklaşımlar değil. Her siyasetçinin, her siyasi liderin yanlışları olabilir. Benim de yanlışlarım olabilir. Diğer siyasetçilerin de yanlışları olabilir. Bunun cezasını vermek veya siyasetten men etmek, bazı egemen güçlerin görevi değildir. O halkın iradesiyle tecelli eder.

Halk bir kenara koyar, dersini verir. O dersini almışsa tekrar halkın karşısına çıkar veya köşesine çekilir. Dolayısıyla bizim demokrasi deneyimini, çok defalar darbelerle kesintiye uğrayarak, tokadını yemiş bir ülke olarak bunları olumlu karşılamamız veya alkışlamamız mümkün değildir. Ne yazık ki ülkemizde bunları alkışlayanlar da var. Biz alkışlayanlardan olmayacağız. Bu sürece de biz olumlu bakamıyoruz, bakamayız. Mümkün değil.

Türkiye'ye sığınma gibi talep, bir teklif oldu mu Hayır, bize şu ana kadar teklif gelmiş değil. Böyle bir teklif, şu ana kadar söz konusu da değil. Temennim odur ki, başta Sayın Mursi olmak üzere şahıslarına yönelik şu anda duyduklarımız inşallah doğru değildir. Nedir Çok çirkin yaklaşımlarla, farklı ülkelerle istihbari anlaşmalarda bulunmak suretiyle gibi böyle bir yaklaşımdan hareketle 48 saat içinde yargılanacağına dair bazı şeyler kulağımıza geliyor.

Bu bir defa tarihi bir yanlış olur, çok çok yanlış bir adım olur. Şu anda attıkları adımın meşruiyeti anayasal değildir. Bundan sonraki süreçte, dünyada da çok tartışılır hale gelecektir, Mısır'daki mevcut yönetim. Yapmaları gereken en önemli şey, en kısa zamanda Mısır'da bir seçime gitmeleridir ve başta Mursi olmak üzere siyasette yer almış olan bu insanları, cezaevlerine tıkmak suretiyle değil, eğer bu noktada dürüst hareket ediyorlarsa açsınlar sandığı ve halk sandığa mahkum eder veya sandıktan çıkarıyorum derse halk tekrar çıkarır. Bu işin tek yolu sandıktır. Sandıktan başka yol demokrasilerde olmaz."

Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesinde yer alan bir haberde, ordunun Mursi'ye Mısır’ı terk ederek Türkiye, Katar ya da Yemen’e gitmesinin teklif edildiği Mursi'nin ise bunu reddettiği iddia edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...