Erdoğan'dan Obama'ya 'Suriye' telefonu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, 'Suriye' konulu bir telefon görüşmesi yaptı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmede iki ülkenin Suriye kriziyle ilgili beraber çalışmaya devam edeceği vurgulandı.

18.09.2012 - 23:18

Erdoğan'dan Obama'ya 'Suriye' telefonu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. Ana gündem maddesinin 'Suriye' olduğu öğrenilen görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

Görüşmede Erdoğan'ın, Şam rejiminin sivillere karşı giderek şiddete başvurması, insani krizin derinleşmesi ve geçiş sürecinin aciliyet kazanması konularında aynı kaygılara sahip olduklarını ifade ettiği öğrenildi.

Erdoğan ve Obama, Suriye kriziyle ilgili Türkiye ve ABD hükümetleri arasında yakın ve etkin işbirliği doğrultusunda önümüzdeki dönemde de beraber çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

KARŞILIKLI TAZİYE
Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray'dan bir açıklama yapıldı.

Obama'nın, Erdoğan'a, 9 askerin şehit olduğu saldırı ve son dönemlerdeki saldırılara yönelik taziyelerini ilettiği belirtilen açıklamada, Erdoğan'ın da Libya'daki, Büyükelçi Chris Stevens ve 3 büyükelçilik yetkilisinin vefatına yönelik başsağlığı dileklerini ifade ettiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca Obama'nın Erdoğan'a, 'ABD büyükelçiliklerine yönelik saldırılarda, şiddetin kınanması ve provokasyonlara gelinmemesi yönündeki çağrılara liderlik etmesinden dolayı takdirlerini ilettiği' ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...