Erdoğan'dan ülkücülere bir genç hikayesi!

Başbakan Erdoğan Samsun mitinginde, muhalefet partilerinden 3 beldenin 'evet'çi belediye başkanı ile biraraya geldi. Erdoğan, 12 Eylül'de hapiste hayatını kaybeden ülkücü Hüseyin Kurumahmutoğlu'nun hikayesiyle de MHP'lilere seslendi.

Haberler 22.08.2010 - 20:08

Erdoğan'dan ülkücülere bir genç hikayesi!

Başbakan Erdoğan, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda referandum için 'evet' oyu istedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde, 1980'de yaşananları 40 yaşındakilerin bile zor hatırlayacağını ancak, geleceğin iyi inşa edilmesi için bunların bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Samsun'da yaşanmış acı bir hatırayı anmak istediğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

"...Samsun'un Bafra ilçesinden bir genç. Hüseyin Kurumahmutoğlu... 1.80 boyunda, 125 kilo. Mamak zindanlarında 3 ay işkenceden sonra 80 kiloya düşmüş. Umudunu asla yitirmemiş. Kalbini karartmamış, imanını, inancını bir an olsun kaybetmemiş. Sabah kalkıyor, abdest alıyor ve zindanda sabah namazına duruyor. Hani diyor ya Necip Fazıl: 'Somurtuş gibi bıçak, nara gibi tokat/ Zift dolu gözlerde karanlık kat kat/ Yalnız seccademin yönünde şefkat/ Beni kimsecikler okşamaz madem/ Öp beni alnımdan, sen öp seccadem.'

İşte o yiğit delikanlı Hüseyin alnını seccadeye uzattığı anda kafasına bir dipçik yiyor. Kanlar içinde uzanıyor yere. Hastaneye kaldırıyorlar. 18 yaşında bir delikanlı olarak girdiği zindandan 14 Temmuz 1987'de cansız bedeni çıkıyor. O gün aile ağlıyor, Bafra ağlıyor, Samsun ağlıyor. Nice Hüseyinler, nice fidanlar o 12 Eylül karanlığında sağdan soldan solup gittiler. Nice hayatlar sokak çatışmalarında kirli kışkırtma sahnelerinde 12 Eylül'ün idam sehpalarında, 12 Eylül'ün işkencehanelerinde hayata veda ettiler.

Erdoğan, Hüseyin Karamahmutoğlu'nun ismini, bazı 12 Eylül mağdurlarının mektuplarını okuduğu Temmuz ayındaki Meclis grup toplantısında da anmıştı. Erdoğan, Hüseyin Karamahmutoğlu'nun ismini, bazı 12 Eylül mağdurlarının mektuplarını okuduğu Temmuz ayındaki Meclis grup toplantısında da anmıştı.

12 Eylül 2010, iadei itibarların yapılacağı gündür. 12 Eylül 2010, 12 Eylül darbesiyle, darbecilerle, darbe zihniyetiyle yüzleşme günüdür. Sadece Hüseyin'in değil. Hüseyin gibi yüzlerce ruhunun şad olacağı gündür. Samsunlu Hüseyin kardeşimizin hatırasıyla yüzleşemeyenler şimdi çıkmışlar vicdanlarını rahatlatmak için bahaneler üretiyorlar.''

İKİ MHP'Lİ, 1 DESP'Lİ...
Konuşmasının ardından 'evet' oyu vereceklerini açıklayan Terme ilçesine bağlı Bazlamaç beldesinin MHP'li Belediye Başkanı Mehmet Devranlı, Bafra ilçesine bağlı Çetinkaya beldesinin MHP'li Belediye Başkanı Hadi Sezer ile Çarşamba ilçesine bağlı Dikbıyık beldesinin DSP'li Belediye Başkanı Kemal Ayan ile 21. Dönem Samsun Milletvekili Ahmet Aydın ve 1987'de cezaevinde hayatını kaybeden Hüseyin Kurumahmutoğlu'nun abisi Ali Kurumahmutoğlu ile vatandaşları selamladı.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, Samsun'a gelmeden önce ''mikrolife'' adı verilen hava aracından ''Başbakan Erdoğan Samsun'da'' yazısıyla gökyüzünde tanıtım yaptı.

Sayfa Yükleniyor...