Erkeklerin burnu neden daha büyük?

ABD’li araştırmacılar, erkek ve kadın burnu arasındaki ölçü farkını belirledi.

21.11.2013 - 11:59

Erkeklerin burnu neden daha büyük?

Erkek ve kadınların burun büyüklükleri sanıldığı kadar fazla değil. ABD’nin Iowa Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, fark sadece yüzde 10. Bu farkın sebebi ise kas dokusundan kaynaklanan oksijen talebi.

Araştırmada 3 ile 20’li yaşlarda olan 38 Avrupa kökenli insanın burun ölçüleri değerlendirildi. Erkeklerin daha büyük burunlu olmasının temel sebebi olarak, daha fazla yağsız kasa sahip olmaları gösterildi. Daha büyük bir burun kas büyümesini teşvik ettiği gibi kas oranının korunmasında da rol oynuyor.

Burun büyüklükleri, erkek ve kız çocuklarında genelde 11 yaşında, ergenliğin başlangıcıyla beliriyor.

American Journal of Physical Anthropology dergisinde yayımlanan araştırma, modern insanların daha kaslı olan Neandertallerden neden daha küçük burunlu olduğunu da açıklıyor.

Sol üst ve alt kare, ergenlik öncesi ve sonrası erkek burnunu; sağ üst ve alt kare ise ergenlik öncesi kadın burnunu gösteriyor. Sol üst ve alt kare, ergenlik öncesi ve sonrası erkek burnunu; sağ üst ve alt kare ise ergenlik öncesi kadın burnunu gösteriyor.

Iowa Üniversitesi’nden Nathan Holton, “Antik insanlara kıyasla vücutlarımız daha az oksijene ihtiyaç duyduğu için burunlarımız küçüldü” ifadesini kullandı.

Holton, “Vücut büyüklükleri aynı olsa bile burun ölçüleri farklı oluyor. Bunun nedeni ergenlik dönemiyle başlayan doku dağılımındaki farklılık” dedi.

Bilim insanları, farklı kültürlerdeki bulguların da eklenmesi gereken yeni araştırmalar yapılacağını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...