Selahattin Demirtaş'tan başkanlık referandumu önerisi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, olası bir erken seçimde başkanlık sistemine ilişkin referandumun da yapılmasını istedi.

ntv.com.tr 18.08.2015 - 12:26

Selahattin Demirtaş'tan başkanlık referandumu önerisi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin MYK toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine gözlerin çevrildiği erken seçime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, erken seçim hükümetinde yer alıp almayacaklarına ilişkin soruyu yanıtladı.

Demirtaş, "Olası bir erken seçim hükümeti görevinde görev alıp almayacağımızı partimizin yetkili organlarında değerlendireceğiz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir" sözlerine ilişkin soruyu da yanıtlayan Demirtaş, erken seçimde başkanlık sistemine yönelik referandumun da yapılması önerisinde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Saray darbesine karşı halk sandıkta gerekeni yapacaktır. Sayın Davutoğlu görevi iade etmeli. Koalisyon seçeneği kalmadığını kendisi ifade etti. Cumhurbaşkanı da sandıktan ikinci çıkan partiyi görevlendirmelidir. Türkiye'nin en kısa zamanda seçime gitmesi ve kalıcı bir sonucun ortaya çıkması için hepimiz gayret göstermeliyiz. Siyasetteki darbe günleri elbette ki atlatılacak. 

ERKEN SEÇİM HÜKÜMETİNDE GÖREV ALACAKLAR MI?

Olası bir erken seçim hükümeti görevinde görev alıp almayacağımızı partimizin yetkili organlarında değerlendireceğiz.

Gelinen durum çok kaygı verici. Silahla çözüm mümkün değil. Biz bütün sorunları diyalogla çözülmesinden yanayız. Türkiye açısından Ortadoğu'nun kargaşayla karşı karşıya olduğu durumda Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanın yapması gereken diyalog kanallarını açmasıdır. Derhal karşıklıklı ateşkesin ilan edilmesi lazım. 

"EN ÖNEMLİ KONU BARIŞ"

Sonraki adımlar da müzakereye dönüş ve kalıcı barış olmalıdır. Hükümet kurulur ya da kurulmaz en önemli konu barıştır. Barış erken seçimi beklemeyecek kadar acildir. Türkiye'nin bütün illeri barışın bozulmasının rahatsızlılığını yaşıyor. Şehit aileleri barış istiyor, bu sesler duyulmalı. 

HDP kalıcı barışı sağlamanın teminatıdır. Bu fırtınalı günler geçecektir. Fırtına bittikten sonra geride darmaduman bir ülke kalmasın istiyorsak birbirimize daha sıkı sarılmalıyız. 

Son terörist kalıncaya kadar görevimizi yapacağız söylemleri geçmişte kalmıştır. Oy almaya yönelik açıklamalardır. Ölümleri derhal durdurmamız gerekmektedir. 

Koalisyon kuramazsanız erken seçim de istemiyorsanız görüşmeye açığız dedik. AKP'ye de kapılarımızı kapatmadık.

ERKEN SEÇİMDE REFERANDUM ÖNERİSİ

Olası bir genel seçimde seçmenin önüne referandum pusulası konulması yönünde Meclis'e bir kanun teklifi sunabiliriz. Parlamento bu konuda karar alabilirse 'başkanlık sistemini istiyor musunuz' diye, tek soruluk bir referandum... Bu tartışma da böylece netleşmiş olur. Türkiye toplumu başkanlığı istiyorsa saygı duyarız, istemiyorsa saygı duymaları lazım.

Böyle oldu bittilerle sistem değiştirilmez, rejim değiştirilmez. Demokratik bir süreç işletilsin, halka soralım. Bu işin anayasasını değiştirelim halk istiyorsa. Mevzu, bizim kişisel bir tutumumuz değil. Kendilerine

güveniyorlarsa buyurun genel seçimde halka soralım, referandum yapalım, bu mesele de kapanmış olsun. Halk evet diyorsa herkes saygı duyacak, hayır diyorsa da herkes bunun sonucuna saygı duyacak. Güveniyorlarsa biz parlamentoya bu teklifi vermeye hazırız. Genel seçimle referandumu birlikte yapalım."

Sayfa Yükleniyor...