Eşcinsel derneğini kapatma davası reddedildi

Siyah Pembe Üçgen İzmir Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları ile Ayrımcılığa Karşı Dayanışma Derneği’ne açılan kapatma davası reddedildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.04.2010 - 12:20

İzmir 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya Siyah Pembe Üçgen İzmir Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları ile Ayrımcılığa Karşı Dayanışma Derneği avukatları ve yönetim kurulu üyesi Ozan Ünlükoç katıldı.

Avukatlar, açılan davanın Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak, reddini talep etti.

Hakim Mürsel Ermiş, ''Her insan gibi eşcinsellerin de dernek kurma özgürlüğüne sahip olduklarını'' belirterek, derneğin feshi isteminin reddine karar verdi.

Duruşma sonunda adliye önünde basın açıklaması yapan Derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Oktay Cerit, İzmir Valiliği’nin başvurusuyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği'nin, Tüzüğünün 2. maddesinin ''Genel Ahlaka ve Ailenin Korunmasına Aykırılığı'' iddiasıyla açılan davanın reddedildiğini ve bu kararın sevindirici olduğunu belirtti.

Kapatma davasının açılmasının, İzmir'deki eşcinsellerin örgütlenme özgürlüğünü engelleme çabası olduğunu öne süren Cerit, ''Oysa örgütlenmek, ayrımcılığa uğrayan gruplar için nefes alabilmenin olmazsa olmazıdır. Bizi dava süresince yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum'' dedi.

Duruşmayı Almanya'dan gelen Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Barbara Neppert de izledi.

Sayfa Yükleniyor...