Eski MİT görevlisi Enver Altaylı'nın Gülen'e yazdığı mektuplar ortaya çıktı

Tutuklu eski MİT'çi Enver Altaylı'nın, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e yazdığı mektuplar hazırlanan iddianameyle ortaya çıktı. Altaylı'nın mektuplarındaki, İlker Başbuğ ve cezaevinde şüpheli şekilde ölen eski MİT yöneticisi Kaşif Kozinoğlu'na ilişkin ifadeleri dikkat çekici. Enver Altaylı'nın ''Kaşif Kozinoğlu MİT Müsteşarı olursa felaket olur'' ifadesi, Kozinoğlu'nun ölümüne ilişkin şüpheleri artırdı.

NTV Haber 21.01.2020 - 14:54

Eski MİT görevlisi Enver Altaylı'nın Gülen'e yazdığı mektuplar ortaya çıktı

Eski MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'nun şüpheli ölümü, FETÖ tutuklusu eski MİT'çi Enver Altaylı'nın mektuplarıyla yeniden gündemde.

Enver Altaylı'nın Fetullah Gülen'e yazdığı mektupta Kozinoğlu için "MİT'in başına gelirse felaket olur" dediği ortaya çıktı.

MİT Orta Asya Şefliği yapan Kaşif Kozinoğlu Ergenekon soruşturması kapsamında 10 Mart 2011'de Zekeriya Öz'e ifade vermiş ardından ''terör örgütü üyeliği'' ve ''gizli belgeleri temin etme'' suçlarından tutuklanmıştı.

Kozinoğlu, 8 ay sonra kasım ayında Silivri Cezaevi'nde hayatını kaybetti.

Doğru müdahale yapılıp yapılmadığı, zehirlenme iddiası o dönemde çok tartışılmış, otopsi raporunda ölüm nedeninin kronik kalp hastalığı olduğu belirtilmişti. Ancak şimdi ortaya çıkan mektuplar şüpheleri artırdı.

Altaylı mektubunda Orta Asya'daki FETÖ okullarının kapatılmasına Kozinoğlu'nun büyük payı olduğunu söylüyor, Kozinoğlu'nun MİT Müsteşarı olmaya çalıştığını öne sürüyor.

Enver Altaylı mektupta ''Eğer böyle bir şey olursa, Allah memleketi, devleti, Fetullah Gülen'i, cemaatin önde gelenlerini korusun. Bu bir felaket olur'' ifadelerini kullanıyor.

İddianameye göre Altaylı'nın bilgisayarında, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile ilgili de bir mektup bulundu.

O mektupta ise şu ifadeler yer aldı:

"Yeni Genelkurmay Başkanı'nın zatıalinize ve yapılan hizmetlere bakışı son derece menfidir. Göreve başlar başlamaz bazı generaller için yakın takip ve dinlemeye alınmaları konusunda verdiği talimat son derece üzücüdür.''

Eski MİT mensubu Enver Altaylı hakkında ''casusluk'' ve ''FETÖ yöneticiliği'' suçlamalarından 35 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sayfa Yükleniyor...