“Dünyanın en yoksul devlet başkanı” olarak bilinen eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, “İktidar'da Bir Kara Koyun- Saraysız Başkan Jose Mujica" isimli kitabının tanıtımı için Türkiye'ye geldi.

CHP tarafından ağırlanan Mujica, Şişli Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Türkiye'ye Hoşgeldin Mujica" isimli basın toplantısına katıldı.

Mujica'nın Türkiye'deki temaslarını 1973 model “Vosvos” olarak bilinen araçla yapması dikkat çekti.

Jose Mujica'ya eşi Milletvekili olan eşi Lucia Topalansky de eşlik etti.

Basın toplantısına CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP Milletvekili Şafak Pavey de katıldı. 

Toplantıda konuşan Jose Mujica, şu ifadeleri kullandı:

"Hayatta en güzel şey özgürlüktür. Yoğun bir hayatın büyük bir evi ve hizmetçileri olursa bunlara dikkat etmek için çok zaman harcarım. Bu nedenle de az özgürlüğüm olur. Benim işlerime dikkat etmesi için başkalarını görevlendirirsem bu sefer de başkalarının vaktini çalmış olurum. Bu nedenle hayata daha hafif olmak bagajsız olmak fakir olmak demek değildir. Daha özgür olmaktır. Dünya siyasetinden çok iyi anlamıyorum çünkü Güney Amerika siyaseti beni delirtmeye yetiyor.

Ben ve eşim gençken dünyayı düzenlemeye çabalıyorduk. Çok hapis yattık ve çocuğumuz olmadı. Çocuklarımız bizim semtimizdeki çocuklardır. Biz ölünce de mallarımızın onlara kalmasını istiyoruz ki onlar da yine semtimizdeki çocuklara yardım etsin. Bir dönemde Suriye'den göçü Güney Amerika'ya desteklemek istedik. Göç edenler genelinde fakir değildiler çünkü fakirlerin göç edecek paraları yoktu. Güney Amerika'ya fakir gelmek istemediler, Avrupa'ya zengin gitmek istediler. Düşlerinde hep yeni dünya vardı. Ve kültürel olarak da bizim Amerikamız'da dayanmakta biraz zorlanıyorlar. Artık, Türkiye, Lübnan ve İtalyan eski göçmenleri gibi değiller. Göç edenler şu anda Almanya ve İsviçre'ye göç etmek istiyor ve daha fazla kazanmak istiyorlar. Amerika'da çok acı çekiyorlar. Bu dünya her şeyi değiştirdi.

Bildiğim kadarıyla para ve zenginlik diğer dünyaya götürülemiyor. Yaşama bayılıyorum, onu satın alamazsınız ve elinizden gidiyor. Ülkemi ve halkımı çok seviyorum. Ben gidince geriye onlar kalacak ve mücadeleye devam edecekler. Parayı çok sevenlerin sanayi ve ticaretle ilgilenmesini ve bunun vergisini ödemeleri gerektiğini düşünüyorum. Siyaset para biriktirmek için değildir. Halka hizmet ederek kendini mutlu hissetmek içindir. Basit olmaktır ve halk gibi olmaktır, sıradan bir vatandaş gibi olmaktır.”

Mujica’nın eşi Lucia Topalansky de yaptığı konuşmada, “Ben çok uzun süre mimarlık okudum ve çok önemli binalardan birisi Ayasofya'dır. Şimdi onu yakından tanıma fırsatım olacak. Bizim için 14 milyonluk bir şehir, Uruguay'ın tamamından daha kalabalık. Bu nüfus farkına rağmen iyi bir dostluğumuz olacaktır. İnşa alanında çalışan işçilerle tanıştık. Tercümanımız yoktu ama işaret dili ile anlaştık” dedi.

Şafak Pavey ise yaptığı konuşmada, “Biz her geçen yıl cumhuriyetimizi değerini biraz daha anlıyoruz. Ama bunun için de çok acı bedeller ödüyoruz. Çok acılarla başetmek durumunda kalıyoruz. Herhalde bunu en iyi anlayacak olan sizsiniz” dedi.

Mujica, CHP Yerel Yönetimler Başkanlığı'yla Odunpazarı Belediyesi, Şişli Belediyesi, Konak Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi ve DİSK'in ev sahipliğinde Tekin Yayınevi'nin konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

Dokuz gün Türkiye’de kalacak Mujica'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi de bekleniyor.

Öte yandan, Mujica’nın Taksim'de 3 yıldızlı mütevazı bir otelde konakladığı öğrenildi.