ABD'de düzenlenen Houston Film Festivali'nde, 'Eşrefpaşalılar' filmi, 'jüri özel ödülü'nü kazandı.

Festivalin ödül töreni, yaklaşık 400 konuğun katılımıyla Houston Renaissance Hotel'de yapıldı.

Aralarında milyon dolarlık bütçeye sahip filmlerin de bulunduğu 500 yapım arasından sıyrılarak ödüle aday 55 film arasına giren "Eşrefpaşalılar", gecede "drama ve en iyi konulu film" dalında "jüri özel ödülü"ne layık görüldü.

Dünyaca ünlü yönetmenler Steven Spielberg, George Lucas, Ridley Scott'ın ilk ödüllerini bu festivalde aldıklarını anımsatan Festival Başkanı Hunter Todd, "Eşrefpaşalılar" filmini "inanılmaz etkileyici" bulduğunu kaydetti.

Todd, filmde insan unsurunun ustalıkla kullanıldığını vurgulayarak, "En önemlisi de hikayesi, baştan sona izledim, çok hoştu. Anlatımdaki doğallık ve fotoğraflamadaki özen de dikkat çekiciydi" dedi.

Jüri Başkanı Kathleen Todd da "Üç yıl önce birisi bana 'Türk sineması hakkında ne düşünüyorsunuz?' deseydi, 'Hiçbir fikrim yok', derdim. Ancak son birkaç yılda Türk filmlerini tanımaya başladık. Bugün Eşrefpaşalılar filminde kendini yalın bir şekilde ortaya koyan gerçek şu: Sinema tekniklerinin kullanımı. Kurgu ve özellikleri bakımından Hollywood filmleri gibi büyük bir yapımı gerçekleştirebilen bir sinemayı görüyorum şu an. Dramanın işlenişindeki etnik ögeler Türk kültürünün ve sinemasının şaşırtıcı şekilde zengin olduğunu da ortaya koyuyor. Zaten bu ödülü alabilmesi bunun açık bir göstergesi" diye konuştu.