'Evren'den sonra cezaevi hedef müdürleri'

78'liler Girişimi sözcüsü Celalettin Can, NTV canlı yayınında davanın Evren ve Şahinkaya ile sınırlı kalmaması gerektiğini belirterek diğer görevlilerin de yargılanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

04.04.2012 - 10:35

'Evren'den sonra cezaevi hedef müdürleri'

NTV'nin 12 Eylül yargılanıyor özel yayınında konuşan 78'liler Girişimi sözcüsü Celalettin Can, bugün başlayan davanın Türkiye'yi 30 yıl boyunca hesaplaşamadığı ve gündemine getiremediği darbecilerle hesaplaşmanın, kamuoyunun gündemine getirmenin ve 12 Eylül’ü toplumsal tarihten silmenin bir ön adımı olarak niteledi.

Yargılamanın Tahsin Şahinkaya ve Kenan Evren’le kalmaması için çalışacaklarını söyleyen Can, hedeflerinin dönemin cezaevi müdürleri, işkenceciler ve darbeyi destekleyen iş adamları olduğunu kaydetti.

Özel harp dairesine de değinen Celalettin Can, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kürt meselesini çözmeyen insanlar vardır. Demokrasinin önünü açmayan insanlar vardır. Bunlarla da bir şekilde hesaplaşmanın yolunu geliştirmek gerekir. Darbecileri yargılamak yetmez aynı zamanda demokrasi mücadelesi ile birleştirmek ve Türkiye'yi demokratikleşme ile birleştirmek gerekiyor."

Davanın küçümsenmemesi gerektiğini vurgulayan 78'liler Girişimi sözcüsü, Kenan Evren ve Şahinkaya’nın da yargılanması bir şeydir bu ülkede. Ama bununla sınırlı tutmamak gerekir bunu başlangıç yapmak gerekir bu davayı genişletmek gerekir" dedi.

NTV muhabiri Özden Erkuş'un "Bu mücadeleye başlarken bu noktaya gelebileceğini tahmin etmiş miydiniz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Benim hep umudum oldu. Darbecileri muhakkak yargılayacağımızı ve toplumun gündemine getirebileceğimizi en azından toplumda bir bilinç yaratacağımızı anti darbecilik perspektifiyle bu konuda hep umudum oldu. Umudum hala devam ediyor bu davayı genişleteceğiz biz. En azından toplum nezdinde vicdanlarda bu insanlar yargılanacak."

Tahsin Şahinkaya ve Kenan Evren'in ilk duruşmaya katılmayacak olmasını nasıl değerlendirdiği sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Görüyorsunuz ben bir trafik kazası geçirdim çok ağır sakatım ama ben buraya geldim darbecilerin yargılanması için. İsterim ki Kenan Evren kolu sakatlanmış gelemiyor desinler ama sakat sakat gelsin ve bu halka hesap versin."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...