Fabrika bacaları mercek altında

Fabrika bacalarından çıkan kirletici gazlar, 12 Ekim'den itibaren online izlenmeye başlanacak.

Anadolu Ajansı 11.10.2012 - 14:26

Fabrika bacaları mercek altında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, daha sağlıklı veriler alınabilmesi amacıyla sürekli emisyon ölçüm sistemlerinin seçimi, kurulumu, kalibrasyonu, bakımı ve işletiminde dikkat edilecek konuları düzenlediği ''Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri Tebliği'', 12 Ekim'de yürürlüğe giriyor.

Tebliğin yürürlüğe girmesiyle, kirletici vasfı yüksek sanayi tesislerinin bacalarındaki ölçüm cihazlarından elde edilen veriler, anında Bakanlığın Gölbaşı hizmet binasında kurulan online izleme merkezine aktarılacak.

Sistemle, yönetmeliklerdeki sınır değerlerin üzerinde kirletici yaydığı tespit edilen sanayi tesislerine yaptırım uygulanacak.

ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış, sistemle, bacalardan çıkan kirlilik parametrelerinin, merkezden direkt olarak izlenebileceğini söyledi.

Termik santral, çimento fabrikası, rafineri gibi tesislerin online sistemlerini tebliğle getirilen kriterlere göre düzenlemesi gerektiğini anlatan Satılmış, 12 Ekim'den itibaren sistemi hazır olan fabrikaların, merkezle bağlantılarının sağlanacağını ifade etti.

Kirlilik parametrelerinin izlenmesinin bu tarihte başlayacağını dile getiren Satılmış, bu kapsamda Çevre Referans Laboratuvarı'na işletim sisteminin kurularak, izleme ağının merkez altyapısının oluşturulduğunu bildirdi.

Satılmış, yaptıkları envanter çalışmasına göre Türkiye genelinde bu uygulama kapsamına girecek 223 büyük sanayi tesisi ve bunlara ait 493 baca bulunduğunu bildirdi.

Sektörlerin uygulamaya kademeli olarak dahil edileceğini anlatan Satılmış, tüm sanayi tesislerinin bağlantılarının ise 2013 sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını sözlerine ekledi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...