FETÖ'nün "fotoğraf albümü" ele geçirildi

İzmir merkezli FETÖ operasyonunda gözaltına alınan zanlıların evlerinde yapılan aramalarda, ünlü isimlerle çekilmiş fotoğraflar bulundu. Örgüt üyelerinin mesajlaşmalarında ise kurban için toplanan paraların büyük bir kısmının Pensilvanya'ya gönderildiği ortaya çıktı.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 05.09.2016 - 23:37 | Son Güncelleme : 05.09.2016 - 23:54

FETÖ'nün "fotoğraf albümü" ele geçirildi

İzmir merkezli 4 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, şüphelilerin evlerinde kamuoyunun yakından tanıdığı birçok ismin örgüt üyeleriyle samimi fotoğrafları ele geçirildi.

Basketbolcu Enes Kanter
Basketbolcu Enes Kanter

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ve İzmir, Ankara, Erzurum ile Manisa'yı kapsayan operasyonda, zanlıların ikametlerinde yapılan aramalarda çok sayıda fotoğraf bulundu.

Fotoğraflarda, örgüt üyelerinin iddiaya göre kurban bağışı adı altında topladıkları paralarla gruplar halinde yaptıkları yurt içindeki ve yurt dışındaki tatillerden çok sayıda görüntüleri yer aldı.

Bir fotoğrafta, İzmir'de esnaflık yapan ve örgütün "kadim abisi" olarak bilinen firari sanık Yusuf Bekmezci'nin örgütün elebaşı Fetullah Gülen ile Pensilvanya'da aynı karede bulunduğu görüldü.

Ayrıca, Bekmezci'nin FETÖ'nün futbol yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında aranan eski milli futbolcu Arif Erdem, Hakan Ünsal, Emre Belözoğlu ve Ahmet Yıldırım ile de çekilmiş fotoğrafları ele geçirildi.

Hakan Ünsal, Arif Erdem Yusuf Bekmezci, Emre Belözoğlu, Ahmet Yıldırım (Soldan sağa) 
Hakan Ünsal, Arif Erdem Yusuf Bekmezci, Emre Belözoğlu, Ahmet Yıldırım (Soldan sağa) 

Zanlıların sosyal medya hesaplarını inceleyen ekipler, HSYK kararıyla meslekten ihraç edilen eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara ile basketbolcu Enes Kanter'in samimi pozlarının bulunduğu bir fotoğrafa da el koydu.

KURBAN PARALARI PENSİLVANYA'YA

Örgüt üyelerinin kendi aralarındaki yazışmalarda kullandıkları 'bylock' programında da önemli detaylar bulundu. Özellikle grup yazışmalarında, üyelerin dikkatli olmaları ve nasıl davranmaları gerektiğinin anlatıldığı görüldü. Bunun yanı sıra yine ele geçirilen makbuz kayıtlarından 185 bin 433 TL'lik kurban bağışının, 91 bin TL'sinin merkez kuran ödemesi olarak Pensilvanya'ya, 100 TL'sinin yol ücretine, 9 bin 750 TL, 3 bin TL, 15 bin TL, 19 bin 500 TL'nin de çeşitli ödemeler için ayrı ayrı ayrıldığı belirlendi. Vatandaşlardan bağış olarak toplanan 185 bin 433 TL'den sadece 47 bin 933 TL'nin fakir insanlar için kurban kesilmesi amacıyla Hindistan'a gönderildiği saptandı.

Ele geçirilen yazışmalardan biri.
Ele geçirilen yazışmalardan biri.

19 KİŞİ TUTUKLANDI

İzmir'de 16 Mayıs'ta FETÖ/PDY'nin "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olduğu ileri sürülen örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen'in de aralarında bulunduğu 36 kişiden 19'u tutuklanmıştı.

Operasyonda ele geçirilen kayıtlar ve muhasebe takip programları üzerinde yapılan incelemede, örgütün sözde eyalet yapılanmasındaki Karşıyaka bölgesinden sağladığı gelirler ve bunların dağıtımına ilişkin bilgilerin ayrıntılı şekilde yer aldığı saptanmış, İzmir'in kuzeydeki ilçelerinin yer aldığı bölgeden "kurban, burs ve himmet" adı altında bir yıl içerisinde yaklaşık 330 milyon lira gelir sağlandığına ilişkin bilgilere rastlanmıştı. Elde edilen gelirin dağıtımına ilişkin bilgilerin de bulunduğu kayıtlarda, bu gelirden yüzde 15'lik payın örgütün elebaşı Fetullah Gülen'e aktarıldığı ve "Pensilvanya" diye kayda geçirildiği tespit edilmişti.

Programda yapılan incelemede, örgüt üyelerinin, geçen yıl Kurban Bayramı öncesi kurbanlar için 650'şer lira topladıkları, bu vekaletler karşılığı Afrika'dan çok daha düşük fiyatta kurban satın alarak kesimini yaptırdıkları, toplanan paranın yüzde 30'unun kurban alımında kullanıldığı, yüzde 13'ünün de "Pensilvanya" kaydıyla yurt dışına gönderildiği, kalanının da gelir olarak kaydedildiği bilgilerine ulaşıldığı öne sürülmüştü.

Operasyonun devamı niteliğinde bugün İzmir merkezli 4 ilde 23 kişi gözaltına alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...