Kentsel dönüşüm konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) pilot bölge olarak saptadığı Fikirtepe'de, ilk somut adım atıldı.

İBB'nin parseller birleştirilerek, ada bazında imar artışı yoluyla kentsel dönüşümü hedeflediği bölgede, Baysaş İnşaat ilk kazmayı vuracak.

Sabah'ın haberine göre; Baysaş, 7 ada, 64 parselde yer alan 251 hane sahibi ile anlaşmaya vardı. 

40 KATLI İKİ BLOK YAPILACAK
Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, Fikirtepe'de hak sahipleriyle arsaları karşılığında yüzde 55'lik pay ile anlaştıklarını söyledi ve konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Hane başına her ay 750 lira kira ödemesi ve bin TL'de taşınma parası ödeyeceğiz. Projeyi 24 ayda tamamlamayı hedefliyoruz. Yaklaşık 35 metrekarelik arsa karşılığında, mülk sahiplerine yaklaşık 90 metrekare büyüklüğünde 2+1 daire veriyoruz.

Projede, 500 ile 550 arasında daire yer alacak, 40'ar katlı 2 kule yapılacak. Şu anda mimari proje çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mayısta yıkımları tamamlayarak kazmayı vurmayı hedefliyoruz.

Dairelerin metrekare satış fiyatı 5 bin ile 8 bin TL arasında değişecek.

Kentsel dönüşüm gündeme geldiğinden bu yana Fikirtepeliler'in morali bozuktu. Burada bir beklenti oluştu, ancak firmalarla vatandaş arasında anlaşmalar yapılamadı. Bu da moralleri bozdu. Yüzde 100 anlaşma sağlayan firma olarak diğer uygulamalara örnek olacağız. Artık Fikirtepeli'nin yüzü gülüyor."

SIRADA SUADİYE VE FENERBAHÇE VAR
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise "Sırada Suadiye, Fenerbahçe gibi bölgeler var. Fikirtepe özel bir alan olduğu için burada 4.14'e kadar emsal artışı verdik. Suadiye ve Fenerbahçe'de bu kadar imar artışına gerek yok. Orada 2.5 emsal yeterli olacaktır. Fikirtepe yöntem olarak örnek alınmalı, burada uygulanan oranlar diğer bölgeleri aşırı beklentiye sokmamalıdır" dedi.