Filistin'in Ankara Büyükelçisi Mustafa: Kudüs asla İsrail'in başkenti değildir

Saadet Partisi'nin çağrısıyla düzenlenen mitingte konuşan  Filistin'in Ankara Büyükelçisi Mustafa, "Kudüs asla İsrail'in başkenti değildir. Kudüs yeryüzünde mübarek bir arazidir. İsrail orayı zorla işgal etmiştir" dedi.

Anadolu Ajansı 10.12.2017 - 15:20 | Son Güncelleme : 10.12.2017 - 18:01

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Mustafa: Kudüs asla İsrail'in başkenti değildir

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararınına ilişkin, "Kesinlikle bağımsız Filistin devleti olmadan asla barış olmaz. Bağımsız Filistin devleti de başkenti Kudüs olmadan olmaz. Ey Trump, bu attığın adımla Filistin halkının daha fazla zulme uğramasına zemin hazırlamış olacaksın" dedi.

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Saadet Partisi'nin çağrısıyla Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen ve birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği "Kudüs İslam'ındır" mitinginde konuştu.

Kudüs'ten gelen selamları ileten Mustafa, "Mescid-i Aksa'dan, ilk kıblemizden selam olsun. Hepinize teşekkür ediyorum, Filistin halkı bu kararlı duruşunuzdan gurur duyuyor. Filistin halkıyla dayanışmanızı ilan ettiğiniz bu miting dolayısıyla sizlere teşekkür ediyorum. Kudüs asla İsrail'in başkenti değildir. Kudüs yeryüzünde mübarek bir arazidir. İsrail orayı zorla işgal etmiştir" diye konuştu.

Mustafa, Kudüs'ün durumunu tüm dünyanın bildiğini aktararak, Trump'ın aldığı bu kararın ancak ve ancak aşırıcılara cesaret verdiğini söyledi.

Trump'ın kararının Kudüs'ün sömürgecilerle işgaline zemin hazırladığına dikkati çeken Mustafa, şöyle devam etti:

"Kesinlikle bağımsız Filistin devleti olmadan asla barış olmaz. Bağımsız Filistin devleti de başkenti Kudüs olmadan olmaz. Ey Trump, bu attığın adımla Filistin halkının daha fazla zulme uğramasına zemin hazırlamış olacaksın. Bizim ve Arap ülkelerinin toprakları işgal edilmeye devam edecektir. İsrail, asla senin alkışladığın gibi demokratik bir devlet değildir. Bunu sadece orada yaşayan Müslümanlara değil Hristiyanlara sorsan yine aynı cevabı alırsın. Bilesin ki aldığın bu karar, yalnızca siyonizmin tarihindeki kara lekeler bir yenisini ekleyecektir."

Mustafa, alınan kararın tarihin çöplüğüne döneceğini dile getirerek, Kudüs'ün Müslümanların olmaya devam edeceğini aktardı.

Kudüs'ün tarih boyunca barışın şehri olduğunu ifade eden Mustafa, "Kudüs asla savaşın merkezi olmayacaktır. Anadolu topraklarında yaşayan kardeşlerim, Kudüs 1917'de başlayan işgalin 100. yılını yaşıyor. O yüzyıl ki kararlılıkla ve mücadeleyle geçti. Bu sürede halkımız çok şehit ve yaralı verdi. Milyonlarca kardeşimiz sürgün hayatı yaşıyor. Bu kardeşlerimiz kararlılıkla direnişini sürdürüyor. Bir karış toprak parçası alamayacaklar. Tüm Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdikleri destekleri için teşekkür ediyorum. Türkiye'de ve dünyada bir Filistin duruşu sergileyen merhum Necmettin Erbakan'a rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı.

Türk halkının her zaman Filistinlilerle dayanışma içinde olduğunu anımsatan Mustafa, Filistin halkının da direnişten asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...