Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, son 15 gün içerisinde demokrasiye gölge düşürecek girişimlerle karşılaştıklarını söyledi.

Hafif raylı sistemin elektriğinin kesildiğini iddia eden Durak, şunları söyledi: ''Adana'da, AK Parti'nin kaybedeceği biliniyor. 'Aytaç Durak'sız da biz bu seçimi alırız' diyenler, Dengir Mir Mehmet Fırat ve yanındaki yöneticiler, yanlış hareketlerde bulunuyorlar. Ulusal ve yerel basında çıkan haberler ve kamuoyu baskısına dayanamayan yöneticiler, bu sefer son çare olarak dün akşam elektriği bağladılar.''

Durak, hafif raylı sistemin hattının toplam 14 kilometreden oluşacağını belirterek, kalan kısmın 2006 yılında alınan krediyle bu yıl bitirileceğini kaydetti.

Vatandaşların bir süreliğine ücretsiz olarak taşınacağını bildiren Durak, ''yapılacak uygulama ile vatandaşlar, otobüslere de aynı biletle binebilecek'' dedi.

ELEKTRİK KESİNTİSİ KORKUTTU
Bu arada, Durak'ın açıklaması sonrasında setlerin Vilayet İstasyonu'na giriş yaptığı sırada elektrikler kesildi.

Durak, telefonla konu hakkında bilgi alarak, ''Vilayet İstasyonu'ndaki hatta basın mensupları girmiş. Emniyet sistemi çalışmış'' açıklamasında bulundu.

Vilayet İstasyonu'na ilk olarak MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan geldi. Elinde çiçekle setleri bekleyen Atılgan, ''eğer, Fırat gelmezse Başkan Durak'a ben çiçek vereceğim'' dedi.

ÇİÇEKLE KARŞILADI
AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat dün yaptığı yazılı açıklama belirttiği gibi istasyona geldi.

Daha sonra istasyona giriş yapan setlerden inen Durak'ı, burada AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat çiçekle karşıladı. Fırat'a teşekkür eden Durak, yaptığının erdemli bir davranış olduğunu belirtti.

Fırat da Adana'ya her hizmetin bir Adana milletvekili olarak kendisi için gurur verici olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Durak ile 5 yıl beraber çalıştık ve metronun 2004'teki noktadan buraya kadar gelmesinde tabii ki hem AK Partili büyükşehir hem de iktidar olarak büyük katkılarımız oldu. Uzun bir süredir elektrik kesintisi konusu gündemdeydi. Şahsen ben bu işle birebir ilgilendim ve görüldüğü üzere elektrik bugün var ve metro da bugün bu noktaya kadar geldi."

Durak’ı seyahata çağırdığı Fırat, “Ben test yapılmayan araca binmem. Metronun, insan bindirebilmesi için en az bir ay kum torbaları ile çalışması gerek” dedi.