Fırtına İstanbul'u felç etti

İstanbul'da hızı 120 kilometreyi geçen fırtına, hayatı felç etti. Çatıları uçuran, ağaçları deviren, tabelaları kopartan fırtına, birçok kişinin yaralanmasına yol açtı. Sallanan Boğaz köprüleri de trafiğe kapatıldı.

18.04.2012 - 13:28

Fırtına İstanbul'u felç etti

Marmara ve Ege Bölgesi’nde beklenen fırtına, günlük yaşamı adeta felç etti. Fırtınanın 120 kilometre gibi yüksek bir hıza ulaşabileceği tahmin edilmiyordu.


Kentte öğle saatlerinden sonra etkili olan ve 30 dakika süren şiddetli fırtına sonrası 350 evin çatısının uçtuğu; 118 ağacın da devrildiği yönünde ihbarda bulunuldu.

Binalardan düşen cam, tuğla ve tabela parçaları büyük tehlike yarattı. Bazı vatandaşlar fırtınadan kaçarak kapalı yerlere sığınırken, bazı işyerleri sahiplerinin ise kırılmaması için camları tuttukları görüldü.

İSKELE ÇÖKTÜ
Şiddetli fırtına nedeniyle Teşvikiye Caddesi'nde inşaat halindeki binanın iskelesi ve üzerinde reklam panosu olan dış perdesi çöktü. İskelenin bir kısmı, inşaatın yanında bulunan ve tadilat halindeki Harbiye Polis Merkezi'nin üzerine bir kısmı da yola devrildi.

Yolda park halinde olan ticari taksi, devrilen iskelenin altında kaldı. Hafif yaralanan sürücüsü, vatandaşlar tarafından ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yine park halindeki bir otomobilin de inşaattan kopan parçalardan dolayı camları kırıldı.

Olay yerine gelerek incelemelerde bulunan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kuştepe, Mahmut Şevket Paşa ve Harbiye'de de hasarlar meydana geldiğini söyledi.

Sarıgül, ''Bu fırtına gösterdi ki bundan sonra ruhsat verirken iskeleler için fırtına hesaplaması da yapılacak'' dedi.

TABELA DÜŞTÜ: İKİ ÇOCUK YARALI
Ümraniye'nin Çakmak Mahallesi'ndeki sahada top oynayan 14 yaşlarındaki Muhammet Alaaddin Bayram ve Ramazan Sarıdağ isimli iki çocuğun başına yerlerinden sökülen tabela düştü.

Özel Erdem Hastanesi'nde yoğun bakıma alınan çocuklardan Ramazan Sarıdağ, solunum cihazına bağlı olarak uyututuldu.

KÖPRÜLER TRAFİĞE KAPATILDI
Bu arada, aşırı derecede sallanan Boğaziçi Köprüsü de çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Fırtınanın etkisini azaltması üzerine köprüde trafik kontrollü olarak yeniden başladı.

Boğaziçi Köprüsü'nün halatlarından birinin koptuğuna yönelik iddialar ise yalanlandı.

TIR'LAR DEVRİLDİ
Fırtına nedeniyle birçok yolda trafik kazaları da yaşandı. Beykoz ve Kavacık’ta iki TIR, fırtına nedeniyle devrildi. Kazalar nedeniyle yol bir süre trafiğe kapandı.

BOND DA NASİBİNİ ALDI
Öte yandan, Eminönü'nde İş Bankası Müzesi önünde James Bond serisinin son filmi ''Skyfall'' için kurulan setteki dekorlar, şiddetli lodos nedeniyle etrafa dağıldı.

Setin çevresinde güvenlik önlemleri alınırken, vatandaşların çekim alanına girmesine izin verilmedi. Set ekibinden bir kişi de hafif yaralandı. Filmin yarınki çekimleri iptal edildi.

KİTAPLAR SAVRULDU
Fırtınadan Fatih Camisi içinde kurulan kitap fuarı da etkilendi. Rafların uçması nedeniyle çok sayıda kitap yerlere dağıldı. Fatih Camisi arkasında kurulan Çarşamba Pazarı'nda esnafların brandaları da koptu.

VAPUR SEFERLERİ İPTAL
Şiddetli fırtına, deniz trafiğini de olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle İDO'nun bazı seferleri de iptal edildi.

İç hatlarda Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy deniz otobüsleri seferleri şu an yapılamadı.

Dış hatlarda ise saat 15.30'daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü seferleri ile saat 14.00'teki Pendik-Yalova ile Yalova-Pendik hızlı feribot seferleri iptal edildi.

TEKNE YANDI
Öte yandan, Sarayburnu açıklarında ''Denden'' adlı yatta henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın, çevredeki diğer tekneler tarafından fark edilirken, yattaki 10 kişi de teknenin ön güvertesine çıktı.

Çevredeki gemilerde bulunanların yardımıyla gemidekiler kurtarılırken, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı römorkör ile bir hızlı tahlisiye botu da olaya müdahale etti.

Kısa sürede yatın geneline yayılan yangın, yapılan müdahaleyle söndürüldü.

Yatta bulunan kişiler de bilgilerine başvurulmak üzere, Deniz Şube Müdürlüğü Liman İskele Polis Merkezi'ne götürüldü.

HAVA TRAFİĞİNİ DE VURDU
Türk Hava Yolları (THY) de yarınki 42 iç ve dış hat seferini iptal etti.

Atatürk Havalimanı'ndan yarın yapılması planlanan Bologna, Nice, Moskova, Tel aviv, Lefkoşa, Sanaa ve Musul dış hat seferleri ile Ankara, Adana, Kayseri, Samsun, Gaziantep, Antalya, İzmir, Trabzon, Van ve Erzurum'a olan bazı iç hat seferleri iptal edildi.

Atatürk Havalimanı'nda uçakların iniş ve kalkışlarda gecikmeler de yaşandı.

TOPBAŞ'TAN UYARI
Fırtınayı NTV’ye değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vatandaşlara uyarıda bulundu.

Topbaş, “Fırtınanın yarın öğleye kadar etkili olması bekleniyor. Tedbirli olmak gerekiyor. Çatı uçmaları, tabela düşmelerine karşı dikkatli olunmalı, güvenli olmayan durumlarda da araçların park edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...