Organ yetmezliği nedeniyle 6 aydır tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Hasan Pulur'un cenazesi, Ulus'taki evine getirildi. 

Burada helallik alınmasının ardından Pulur'un cenazesi vasiyeti üzerine yatılı okuduğu Kabataş Lisesi'nin önünden geçirildi. 

Daha sonra Çağlayan'daki Milliyet gazetesi binasına getirilen Pulur'un tabutuna çalışma arkadaşları tarafından karanfiller bırakıldı.

Buradaki törende konuşan Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Pulur'un önemli bir usta olduğunu belirterek, "O, Türk toplumunun ve Türk basınının vicdanı olmuş biriydi" dedi.

Bila, Hasan Pulur'un halk içinde yaşayan ve halk için yazan bir gazeteci olduğunu aktararak, "Çok sade bir yazı dili vardı. Türkçe'yi çok yalın kullanırdı. Her yazısında mutlaka bir ders olurdu. Biz, o dersleri okuyarak yanında büyüdük" diye konuştu.

Gazete önünde yapılan ve gazete çalışanlarının katıldığı törende Pulur için helallik istendi. 

Törene Hasan Pulur'un oğlu Bülent Pulur'un yanı sıra CHP Milletvekili İlhan Kesici, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan da katıldı.

Pulur'un cenazesi, gazetedeki törenin ardından Levent'teki Afet Yolal Camisi'ne getirildi.

+
+

Hasan Pulur'un oğlu Bülent Pulur ve yakınları, burada taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski bakanlardan Hikmet Sami Türk, Yaşar Okuyan, Ertuğrul Günay, Mehmet Ağar, eski milletvekillerinden Berhan Şimşek, İlhan Kesici, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Oktay Ekşi, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile vatandaşlar katıldı.

Gazeteci Hasan Pulur'un cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

OĞLU: BİZE ÇOK GÜZEL BİR MİRAS BIRAKTI

Hasan Pulur'un oğlu Bülent Pulur, gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının 6 aydır yoğun bakımda olduğunu, bu sürecin yoğun ve sıkıntılı geçtiğini ancak babasının yazmaya devam ettiğini belirterek, "Babamı kaybettikten sonra da arayanlar oldu, her kesimden aradılar. Bu, beni çok mutlu etti. Bizlere çok güzel bir miras bıraktı. Umarım mekanı cennet olur" dedi.

Mesut Yılmaz, simge isimlerden Hasan Pulur'un kaybıyla Türk basının biraz daha öksüz kaldığını ifade ederek, Pulur'a Allah'tan rahmet diledi.

“TÜRK BASININ ABİDE İSMİYDİ”

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, büyük bir ustalarını kaybettiklerini, Pulur'un kendilerine öğretmenlik yaptığını aktararak, "En büyük özelliği halk için yazan biri olmasıydı, yazarlığın en üst mertebesine ulaşmıştı. Türk basınında yeri olan biriydi. Türk basınının abide isimlerindendi" diye konuştu.

Altan Öymen de Pulur'un yazılarıyla halkın her kesimine hitap eden Pulur'un örneği az bulunur bir kariyere sahip olduğunu kaydetti.

“DÜNYA TATLISIYDI”

Senarist Safa Önal ise Nişantaşı Ortaokulu'nda Ayhan Işık ve Hasan Pulur'la okuduğunu belirterek, "Oğlu Korkut'un ölümü onu bitirmiştir. Onu da buradan kaldırmıştı. Dünya tatlısı bir adamdı, aklımda hep esprili ve güler yüzlü bir adam olarak kalacak" ifadelerini kullandı.

BASININ DUAYEN İSMİ

1932'de İstanbul'da doğan, babası subay olduğu için öğrenimini çeşitli okullarda tamamlayan Hasan Pulur, Son Saat, Yeni İstanbul, Vatan, Havadis, Akşam, Milliyet, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde çalıştı.

Hasan Pulur, 1998 yılından bu yana Milliyet gazetesinde "Olaylar ve İnsanlar" adlı köşesinde okurlarıyla buluşuyordu.