Gelen PKK'lılar mektup verirse suç sayılır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik teslim olan PKK'lıların örgüt taleplerini içeren mektup getirmelerini suç sayılabileceğini söyledi.

NTV Haber 19.10.2009 - 16:27

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik NTV’ye verdiği özel röportajda teslim olan PKK’lılarla ilgili durumu değerlendirdi.

Gelecek grubun Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a ve TBMM Başkanı’na örgütten bir mektup getirmesi halinde, bunun PKK’nın elçiliğini ve bir nevi örgüt temsilcisi durumu yaratacağını ifade eden Çelik bunun hukuki yaptırımı olabileceğini açıkladı.

Kendisinin hukuk eğitimi almadığını ne var ki hukukçuların bu durumu söylediğini vurgulayan Çelik şu anda bir mektup getirmenin amaca hizmet etmeyeceğini anlattı.

Demokratik açılım bağlamında PKK üyelerinin Türkiye’ye gelişiyle ilgili olarak Çelik, suça karışmamış herkesin aynı muammeleyi göreceğini söyledi.

“Ancak lider kadrodan ya da hakkında aranması olan, eylemlere katılanlar gelirlerse onlara da Anayasa’nın öngördüğü biçimde davranılır” diyen Çelik suça karışmış örgüt üyeleri hakkında cezai işlem yapılacağını ve bunların propaganda olarak kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Demokratik açılımın ilk muhattabının millet olduğunu bu bağlamda da ilk olarak milletvekilleri ile görüşüleceğini belirten Çelik TBMM’de bu konuda Ekim ayında toplanılacağını sözlerine ekledi.

“Meclis oturumunda bu konuyu anlattıktan sonra milletinde önüne çıkıp anlatacağız” diyen Çelik Başbakan Erdoğan’ın bu süreci anlatacağı gezisinin hangi ilden başlayacağını bilmediğini de açıkladı.

Muhalefeti bölücülükle suçlayan Çelik,sürecin oya devşirilmeye çalışılmasından şikayet etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...