Genelkurmay’dan Batum’a yanıt

Genelkurmay Başkanlığı CHP’li Batum’un söylediği sözler üzerine bugün bir açıklama yaptı.

07.02.2011 - 12:16

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada şunlar denildi;

“1. 6 Şubat 2011 tarihli bazı basın yayın organlarında, iki büyük siyasi partiye mensup ve yönetici konumundaki bir kısım siyasilerin Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında bazı değerlendirmeleri yer almıştır.

2. Her vesileyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyaset dışında kalması gerektiğini savunan bu siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetlerini günlük siyasi tartışmaların içerisine çekme gayretleri üzüntüyle izlenmektedir.

3. Çevremizde sonu belli olmayan istikrarsızlıkların yoğunlaştığı bir dönemde, sadece güvenlik alanındaki görevlerini en iyi şekilde yerine getirme gayreti içinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyasi tartışmalara konu edilmesi, ne ülkemize ne de herhangi bir siyasi görüşe fayda sağlayacaktır.

4. Kendi görüşleri doğrultusunda kamuoyu oluşturmak isteyen siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilgili söylemlerinde daha özenli olmaları ve asker üzerinden siyaset yapmamaları beklenmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, önceki gün Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şubesi'ni ziyaretinde, "Koca bir askeri yıktılar. Koca bir asker derken meğer kağıttan kaplanmış o da. Biz bunu asker zannedermişiz" demişti.

Cumhuriyet mitinglerine de atıfta bulunan Batum, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

''Sonra o güç devreye girdi. CIA'nın ışıkları 10 gün sabaha kadar açık kaldı. Sonra bizi böldüler. Birilerini korkuttular. Büyükanıt'a dediler ki; 'Oğlum bir bildiri yaz'. Büyükanıt inandı. İktidara da gidip birileri; 'Kandırdık, şimdi bildiriyi yayınlıyor. Merak etme sen de karşı çıkarsın. Ülkeyi böyle ikiye bölersin' dediler. Bütün oyun çıktı. Yaşar Büyükanıt bugün ortada mı? Hayır, saklandı. Bilmiyoruz nerede.

Hadi Büyükanıt orada, hesabını sorsanıza. Hadi Kenan Evren orada hesabını sorsanıza. Hadi Hilmi Özkök orada hesabını sorsanıza. Oyunlara gelmeyeceğiz. Birbirimize düşmeyeceğiz. Onlar ne yapıyorsa, tam karşısını yapacağız. Merak etmeyin, Türkiye'de üreten ekonomiyi de doğru dürüst bir Anayasa'yı da hukuk devletini de gerçekleştirecek kadrolar vardır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...