Gizli görevdeki Org. Berk duruşmaya katılmadı

Erzurum'da başlayan 3. Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk ve Başsavcı İlhan Cihaner'in de yargılandığı davada görevsizlik talebi kabul edilmedi. Org. Berk "gizli görevde olduğu" gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Reddi hakim talebinin görüşülmesi için duruşma yarına ertelendi.

04.05.2010 - 10:04

Gizli görevdeki Org. Berk duruşmaya katılmadı

Erzincan'daki "Ergenekon Terör Örgütü" davasının görülmesine Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Tutuksuz yargılanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk duruşmaya gelmedi. Berk'in avukatı Zeynel Yüksel, müvekilinin görevi nedeniyle duruşmaya katılamadığını belirterek, "Kendisi Kara Kuvvetleri Komutanlı'ğının içeriği gizli olan bir dizi toplantısı için Ankara'da'' dedi.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Nedim Ersan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Yaylabaşı Karakol Komutanı Murat Yıldız, Astsubaylar Orhan Esirger ve Şenol Bozkurt, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları Sadri Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel ile tutuksuz sanıklar Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan, 3. Ordu İstihbarat Başkanlığı Plan Eğitim Subayı Ahmet Saraçlar ve Erzincan'da av bayiliği yapan Yaşar Baş ile sanık yakınları katıldı.

GÖREVSİZLİK KARARINA RET
Tutuksuz sanıklardan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in avukatı Zeynel Yüksel ve Başsavcı İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, müvvekilleri için görevsizlik kararı verilmesini istedi.

Mahkeme, Kazan'ın görevsizlik kararı verilerek dosyanın Yargıtay'a gönderilmesi yönündeki talebi oy çokluğuyla reddetti.

Mahkeme, Orgeneral Saldıray Berk için görevsizlik kararı verilerek dosyanın Genelkurmay Askeri Mahkemesi'ne gönderilmesi talebinin değerlendirmesini ise Berk'in savunmasının henüz alınmadığı gerekçesiyle sonraya bıraktı.

Mahkeme heyeti ayrıca sanıklardan MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları Sadri Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel'in avukatının, müvekkillerinin yargılanabilmesi için Başbakanlık'tan izin alınması yönündeki talebini, sanıkların suçunun kişisel bir suç olması nedeniyle reddetti.

REDDİ HAKİM TALEBİ GÖRÜŞÜLECEK
Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık avukatlarının reddi hakim talebinin görüşülmesi için duruşmayı yarın saat 10.30'a bıraktı.

NELER YAŞANDI?
Özel Yetkili Savcı Taner Aksakal'ın iddianameyi okuduğu sırada bazı ifadelerin farklı olduğunu ileri süren Kazan'ın iddianameye itiraz etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, duruşmaya 10 dakika ara verdi.

Kazan, verilen ara sırasında Karatay'ın kendisini görüşmek için mahkeme salonuna çağırdığını, ancak kendisinin Karatay'ın bu talebini reddederek, mahkeme kurulu ve sanıkların da salonda olması durumunda kendisiyle görüşebileceğini söylediğini ifade etti.

Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu gazetecilere açıklama yaptı. Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu gazetecilere açıklama yaptı.


Ara sırasında eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da mahkeme heyetine tepki göstererek, ''uluslararası belgelere göre, bir mahkemenin mahkeme sayılabilmesi için kişilerin hukuk fakülteleri mezunu olması ve cübbe giymeleri değil, mahkemelerin tarafsız, yetkili ve bağımsız olmaları gerekir'' diye konuştu.

Verilen aranın ardından Karatay'ın Avukat Kazan'a, kendilerindeki iddianameyle ile savcı Aksakal'ın okuduğu iddianame arasındaki farklılıkların ne olduğunu sorması üzerine Kazan, iddianamenin 24. sayfasındaki ''bulunacak'' ifadesinin, ''dosyada mevcuttur'' şeklinde okunduğunu belirterek, bunun suç olduğunu söyledi.

Meslek hayatında ilk kez böyle bir şeyle karşılaştığını ifade eden Kazan, ''Mahkeme Başkanı 10 dakika ara verdi, 40 dakika oldu. Sonra Mahkeme Başkanı benimle uzlaşma talebinde bulundu. Böyle bir şey olur mu? Ben sizi 'ret' ile ilgili müvekkilimle görüşmek için 5 dakika ara istiyorum'' ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Karatay'ın söz hakkı verdiği Aksakal, iddianamenin Word belgesi olarak düzenlediğini ve daha sonra UYAP sistemine atıldığını söyledi.

''Söz konusu işlem sırasında Word belgesiyle UYAP sistemi arasındaki bazı uyuşmazlıklar nedeniyle farklılıklar olmuş'' diyen Aksakal, ''Başka bir niyetle itiraz edildiğini düşünüyorum. Bu, çok klasörlü bir dosya. İddianameyi hazırlarken, yoğunluktan ve karışıklıktan dolayı CD'lerin yerlerini bulamamıştım. Bu nedenle iddianameye 'bulunacak' diye yazmıştım. Bunu buldum, yazdım.''

BAŞSAVCI CİHANER
Duruşmada söz alan Başsavcı Cihaner, avukatlarının ''reddi hakim'' önerilerini görüşmek için ara verilmesi talebine katıldığını belirtti.

''Burada, ajandalarda bir isim yazdığı için insanlar tutuklu bulunuyor'' diyen Cihaner, ''Buradaki en önemli kısım, siz bu 3 CD'yi izlememişsiniz. Buradan çıkan sonuç bu... Biz bu iddianamedeki yazılanlara dayanılarak yargılanıyoruz. Oradaki bir virgülün bile önemi çok büyük. Önce bir 'ret' konusunun çözüme kavuşması gerek. İddianameler, hukuki metindir, değişemez'' şeklinde konuştu.
Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınaztepe ve eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile 2 sanık yakını da izledi.

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan Yılmaz Ateş, ''Tam bir trajikomik, yargının, hukukun, kanunların işlemediği bir tiyatroyu resmen seyrettik'' dedi.

Duruşmanın yarın 10.30'a ertelendiğini hatırlatan Ateş, ''Tam bir trajikomik, yargının, hukukun, kanunların işlemediği bir tiyatroyu resmen seyrettik. Savcı hiçbir sakınca görmeden, taraflara tebliğ edilen iddianameyi değiştirerek okuyor. Onu kollamakla görevli olan mahkeme başkanı hiçbir müdahale etmeden duruşmayı izliyor. O nedenle içler acısı bir durum.

Şeklen mahkeme burada ama öyle görünüyor ki kararı Ankara verecek. Hukuki değil, siyasi bir karar olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Bu kadar taraflı, bu kadar evrensel hukukun kuralları çiğnenen bir manzara ben görmedim.''

ESKİ YARSAV BAŞKANI EMİNAĞAOĞLU
Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ise ''Adil yargılanma koşullarının iyileştirilmesi için her türlü söylemin sarf edildiği ülkemizde, adil yargılanma koşullarının her geçen gün bir adım geriye götürülmesine üzülerek tanık olduk'' dedi.

Açık yapılması gereken bir duruşmada açıklık kurallarının gereği gibi yerine getirilmediğini ileri süren Eminağaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Evrensel kuralların gereği gibi yerine getirilmediğine tanık olduk. Bunları raporlarımızda somutlaştıracağız. Yargı süreci iddianame kapsamı itibarıyla devam ediyor. O ayrı bir süreç. Ama olması gereken yönünden Türkiye'nin her geçen gün iyiye gitmediğini, anayasanın yargı bölümünün değişmesi durumunda bu tabloların sıklıkla yaşanacağını bu durum hepimize gösteriyor.''

'BİZİMLE İLGİSİ YOK'
CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınaztepe ise davanın partisiyle bir ilgisi olmadığını söyledi.

Tınaztepe, "Meclis'ten dokunulmazlığımın kaldırılmasını talep edeceğim. Neticede ben Erzincan milletvekiliyim. Bu dava da Erzincan'ı yakından ilgilendiren bir olay. Amaç, bizim üzerimizden CHP'yi bulaştırmak, ama yanılacaklarını görecekler'' dedi.

YOĞUN İLGİ
Duruşmanın gerçekleştiği Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonunun bulunduğu Erzurum Adalet Sarayı'nın 5. katında alınan geniş güvenlik önlemi dikkat çekti.

Duruşma salonunun farklı bölgelerine yerleştirilen 3 kamerayla dava takip edilirken, duruşmaya AA'nın da aralarında bulunduğu 5 haber ajansının muhabirleri alındı.

Ayrıca, davayı izlemek için 2'şer sanık yakınının salona girmesine izin verilirken, sanık ve müştekilerin toplam 27 avukatının davayı takip ettiği görüldü.

10 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
İddianamede, ''sanıkların suçlamaları kabul etmediği'' belirtilerek, tutuklu sanıklar Başsavcı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Nedim Ersan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Yaylabaşı Karakol Komutanı Murat Yıldız, Astsubaylar Orhan Esirger ve Şenol Bozkurt, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları Sadri Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel ile tutuksuz sanıklar 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan, 3. Ordu İstihbarat Başkanlığı Plan Eğitim Subayı Ahmet Saraçlar ve Erzincan'da av bayiliği yapan Yaşar Baş'ın ''Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olma'' suçundan TCK'nın 314/2 maddesi uyarınca 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Başsavcı Cihaner'in ''resmi belgede sahtecilik'' ve ''tehdit'' suçların da cezalandırılması istenen iddianamede, sanıkların Terörle Mücadele Kanunu'nun ilgili maddelerince de cezalandırılması talep ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...