Gül: Filtre şart!

İnternet aleminin lideri Google'ın patronu Schmidt, Cumhurbaşkanı Gül'e 'filtrenin yarar getirmeyeceğini" söyledi. Gül ise "aileyi korumamız lazım" yanıtı verdi.

22.06.2011 - 10:34

Gül: Filtre şart!

İnternet dünyasının dev şirketi Google'ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt, tam da internet yasaklarının tartışıldığı bir dönemde Türkiye'ye geldi.

İnternet dünyasının "patronu" kabul edilen dev şirket Google'ın bir numaralı ismi Eric Schmidt, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmenin gündeminde beklendiği gibi internet kısıtlamaları vardı.

Cumhurbaşkanı Gül, “enformasyon teknolojisi sisteminde hiçbir kısıtlama olmamalı" dedi, ancak ailenin korunması için 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan filtre uygulamasının gerekliliğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, internete filtre uygulaması nedeniyle Türkiye’yi eleştiren Schmidt'e ''hiçbir kısıtlama olmamalı" dedi ancak bazı sorunlar çıktığını da hatırlattı. Gül, "Sistemin kendi önlemlerini kendisinin alması gerekir. Aksi halde devletler kendi kendine bazı önlemler alma yoluna gidebiliyor. Bu da sistem için bir tehdit oluşturur'' ifadesini kullandı.

Enformasyon teknolojisinin demokrasinin yaygınlaşmasına yaptığı katkıya dikkat çeken Gül, Ortadoğu'da yaşananları örnek olarak gösterdi. Cumhurbaşkanı, Google'ın Türkiye'deki daimi ofisinin güçlendirilmesini de istedi.

Schmidt'in bu görüşme öncesi internete filtre uygulamasına dönük eleştirileri olmuştu. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kısıtlamaların hiçbir yarar getirmeyeceğini savunan Schmidt, siyasi yasakların ve filtrelemelerin en yoğun biçimde uygulandığı Çin'de dahi, kullanıcıların bu yasakları deldiğine dikkat çekmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...