Gül: Hepimiz aynı geminin içindeyiz

ekonomik güven ortamını sarsacak, demokratik hukuk devletini aşındıracak, birliğimizi ve dirliğimizi bozacak tutum ve davranışlardan kaçınmamız gerekir. Unutmayalım ki hepimiz aynı geminin içindeyiz" dedi.

Anadolu Ajansı 31.12.2013 - 15:22

Gül: Hepimiz aynı geminin içindeyiz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajda, müspet ve menfi gelişmeleriyle acı ve tatlı hatıralarıyla 2013'ün geride kaldığını kaydetti. Yeni umut ve beklentilerle 2014'e girildiğine işaret eden Gül, mesajında "Yeni yılınızı en samimi duygularla kutluyorum. Yeni yılın ülkemize, milletimize, tüm insanlığa, barış, huzur ve refah getirmesini diliyorum" ifadelerini kullandı.

2013'ün dünya ve Türkiye açısından zor bir yıl olduğunun kabul edilmesi gerektiğine dikkat çeken Gül, dünyada 2014'ün ekonomik ve siyasi çalkantılar, yürekleri yakan acı görüntülerle karşılandığına değindi. Mesajında, "Bu, uygarlığın geldiği seviye göz önüne alındığında üzücü ve düşündürücü bir tablodur" ifadesine yer veren Gül, yeni yılda başta Türkiye'nin yakın coğrafyası olmak üzere yaşanan acıların sona ermesini, insanlığın sorunlarının ivedilikle çözüme kavuşturulmasını diledi.

Türkiye'de de 2013'ün yoğun bir gündemle geçirildiğini vurgulayan Gül, mesajını şöyle sürdürdü:

"Geride bıraktığımız yılda ülkemizde huzur ve güven ortamının sağlanması adına önemli adımlar atıldı, demokrasi ve ekonomi alanında önemli gelişmeler sağlandı. Birçok ülke büyük ekonomik krizler yaşarken Türkiye ekonomik büyümesini istikrarlı bir şekilde devam ettirdi. Dünyayla entegre olmuş, Avrupa Birliği müktesebatı ile önemli ölçüde uyum sağlamış, yatırımcıların cazibe merkezi haline gelmiş ve sermayenin serbestçe dolaştığı bir ülkeyiz. Böyle bir ülkede istikrar, güven ve geleceğe dönük itimat belirleyici unsurlardır.

Bu gelişmeler, siyasi istikrarın, iyi yönetimin ve disiplinli çalışmanın ürünüdür. Milletçe geldiğimiz noktanın kıymetini çok iyi bilmeli, gelecek nesillere ekonomik ve siyasi açıdan gelişmiş, huzurlu bir ülke bırakmak için çaba göstermeliyiz. Bu anlamda, siyasi istikrarı ve ekonomik güven ortamını sarsacak, demokratik hukuk devletini aşındıracak, birliğimizi ve dirliğimizi bozacak tutum ve davranışlardan kaçınmamız gerekir. Unutmayalım ki bu güçlü devletin eşit ve hür vatandaşları olarak hepimiz aynı geminin içindeyiz. Bu geminin her bakımdan daha güzel ve aydınlık bir geleceğe doğru yoluna devam etmesi ortak sorumluluğumuzdur.

Toplumumuzun dinamik yapısı dikkate alındığında zaman zaman sorunların ve bunlara yönelik görüş ayrılıklarının yaşanması doğaldır. Tabiatıyla belirli konularda kamuoyu vicdanında oluşan soru işaretlerinin tamamen giderilmesi önem taşımaktadır. Bununla birlikte bu sorunları hukukun üstünlüğü, adalet, şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi ilke ve değerlerin hakim olduğu bir toplumsal ve siyasal ortamda, birbirimizi yaralamadan, kırıp dökmeden, karşılıklı anlayış içerisinde çözmemiz gerekiyor. Esasen ülkemizde refah ve istikrarın sürekliliği bu ilkelerin gözetilmesinden geçmektedir. Bunun için reformların sürdürülmesinin önemine dikkat çekmek istiyorum."


'KİMSE KAYNAĞINI ANAYASA'DAN ALMAYAN YETKİ KULLANAMAZ'
Demokrasinin güçler ayrılığına dayanan kurallar ve kurumlar rejimi olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Gül, kurumların görev ve yetkilerinin de Anayasa ve kanunlarda belirtildiğini kaydetti. Gül, hiç kimsenin ve hiçbir organın kaynağını Anayasa'dan almayan bir yetki kullanamayacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, yeni yıl mesajına şöyle devam etti:

"Yeni yılla birlikte, eski siyasi ve bürokratik alışkanlıkları geride bırakmalıyız. İktidarı değiştirmenin demokrasilerdeki adresi tartışmasız seçimlerdir. Milletimiz siyasi konulardaki hakemlik işlevini bugüne kadar layıkıyla yerine getirmiş, bundan sonra da yerine getirmeye devam edecektir. Diğer yandan, hukuki sorunların çözüm yeri de kuşkusuz bağımsız yargıdır. Bağımsız ve tarafsız yargı olgusunu ve algısını zedeleyecek tavırlardan kaçınmak hepimizin görevidir.

Sorunlarımız olduğu gibi, büyük umutlarımız ve hedeflerimiz var. Olumsuzluklar, geleceğe umutla ve güvenle bakmamızı engellememelidir. Hiçbir güç, Türkiye'yi yolundan döndüremeyecektir. Gelişme sürecinde, evrensel değerler en önemli yol göstericimiz olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 2014'ün ülkemiz ve bütün dünya için güzel gelişmelere vesile olmasını temenni ediyorum. Yurt içindeki ve yurt dışındaki değerli vatandaşlarımın yeni yılını tebrik ediyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...