Gül: Sadece hayıflanmıştım

“Anayasa fırsatı kaçtı” sözlerine açıklık getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Hayıflanma ifadesiydi. Farklı yöne çekilmesini çirkin buldum” dedi.

Anadolu Ajansı 10.02.2010 - 19:14

Hindistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Agra'da, ziyaretini izleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, anayasa değişikliğiyle ilgili sözlerine açıklık getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Sözlerimin farklı yönlere çekilmesini ne anlarım, ne hoş karşılarım. Doğrusu çirkin buldum'' diye konuştu.

Gül, şunları kaydetti: ''Bu Meclis sivil anayasayı yapabilirdi. Bir üzüntü belirtisi olarak, hayıflanma ifadesi olarak 'Fırsat kaçırıldı' dedim. Yoksa Türkiye'nin standartları ilerlemiş, hayatı değişmiş; eğitimde, ekonomide her alanda Türkiye'nin yöneldiği istikamet belli iken buna uygun daha öz ve evrensel ilkeleri kapsayacak, bugüne uygun anayasa yazılmalı.

Parti başkanları, gruplar yeni bir anlayış getirirse bu takdir edilir; Anayasanın bazı maddeleri de değiştirilebilir. Çünkü elzem konular var. Bu da Meclis'in yetkisinde olan bir şey.”

Gül, anayasa değişikliğiyle ilgili sözleriyle ilgili bazı yorumların, bundan sonra yapılacak ''Cumhurbaşkanı seçimine bağlandığı”nın hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu: ''Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tartışmaları anlamsız görüyorum. Kaç sene olduğu net ortaya çıkmamışken, beş sene ise henüz bu sürenin yarısında iken bu tür tartışmaları hoş karşılamıyorum. Bizim pozisyonumuzdaki insanlara o tip yakıştırmalarda bulunmak doğru değil, memlekete yazık olur.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...