30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Çankaya Köşkü'nde bir resepsiyon düzenlendi.GALERİYE GİT

Bu yıl ilk kez Genelkurmay Karargahı yerine Çankaya Köşkü’nde verilen resepsiyona muhalefet partilerinin liderleri katılmadı.

Resepsiyonda, siyasilerin Suriye ile ilgili verdikleri mesajlar öne çıktı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye ile ilgili gelişmelere Türkiye'nin kayıtsız kalamayacağını belirterek "Türkiye bu işlerin tamamen dışında olamaz" dedi.

Müdahalenin siyasi bir stratejiye bağlı olmadığı takdirde sonuç alınamayacağını dile getiren Gül, şunları söyledi:

"Suriye'de uzun sürecek bir kaos ve belirsizlik ihtimali var. Türkiye Suriye'deki gelişmelere kayıtsız kalamaz. Türkiye bu işlerin tamamen dışında olamaz, bölgede bu kaosun bitmesini, daha da kötü kontrolsüz çatışmalara yol açacak durumların ortaya çıkmasının önlenmesini en çok biz isteriz.

Bu işlerin çözümü siyaset ve diplomasi ile olacak. Siyaseti ve diplomasiyi daha çok zorlamak ve bunun kapısını aralamak için uğraşmak gerekir. Bunun için de Rusya ve İran'ın da bir şekilde bu işlere angaje edilmesi gerekir."

TEZKERE TARTIŞMALARI
Gül tezkere tartışmalarına yönelik de "Mevcut tezkerenin sınırları bellidir. Eğer onun ötesinde bir ihtiyaç söz konusu olursa, muhakkak ki yeni bir tezkere çıkartılır. Gelişmelere bağlı olarak Türkiye'nin içinde bulunacağı duruma göre hareket edilir" ifadelerini kullandı.