Gül: Yakışıksız bir durum, çözülmeli

"Yakışık almayan bir durum" diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresiyle ilgili kararın bir an önce netleşmesini arzu ettiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 27.12.2011 - 22:20

Gül: Yakışıksız bir durum, çözülmeli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresiyle ilgili konuştu.

Süreyle ilgili bir şey söylemeyeceğini dile getiren Gül, "yakışıksız bir durum ortaya çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu ve konunun bir an önce çözülmesini arzu ettiğini ifade etti.

Gül, siyasetle ilgii herhangi bir beklentisi olmadığını da kaydetti.

Kanal 24'te katıldığı canlı yayında gazetecilerin soruları üzerine Gül şunları söyledi:
''Cumhurbaşkanı olarak görev süremle ilgili bir şey söylemem.

Yapılan tartışmalar bazen o noktaya geliyor ki, beni siyasetin bir parçası gibi görüp konuşanlar çok oluyor. Halbuki ben cumhurbaşkanı olduktan sonra siyasetin içinden gelmiş, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı yapmış, parti kurucusu olmuş bir kişi olmama rağmen cumhurbaşkanlığını, siyasetin dışında tutmak için olağanüstü bir çaba gösterdim. Bunu kamuoyu ve sizler takdir edeceksiniz. Ben bunu gösterirken, herkesin de bu dikkati göstermesini isterim makam açısından. Bu konuyla ilgili karar neyse bunun da bir an önce netleşmesini çok arzu ederim çünkü yakışık almayan bir durum ortaya çıkıyor.

Benim prensibim şu oldu; hangi görevi yapıyorsam, o görevi hakkıyla yapmak... Onun dışında hiçbir şey düşünmedim. Bugün de cumhurbaşkanı olarak, cumhurbaşkanlığı gibi çok sorumlu ve onurlu bir görevi hakkıyla yapmanın dışında bir şey düşünmedim, düşünmüyorum da. Daha da açık söyleyeyim, siyasetle ilgili herhangi bir hesabım da yok. bunun da bilinmesini isterim.''

"BEKLENTİM YOK"
Cumhurbaşkanlığından sonra kariyerinin nasıl devam edeceğinin merak edildiğinin sorulması üzerine Gül, hayatta emekliliğe inanmadığını söyledi. İnsanın ne iş yaptığının ayrı konu olduğunu dile getiren Gül, ''Tekrar söylüyorum, siyasi bir beklenti ve hesap içinde değilim. Zihnimi meşgul eden böyle bir konu söz konusu değil'' dedi.

Gül, ''5 yıl olsa devam etmek ister misiniz, 7 yıl olsa yeterlilik görür müsünüz?'' sorusunu, ''Buna birazcık girmeye başlarsam arkası çok gelir'' diye yanıtladı.

Siyasette her kademede bulunduğunu ve cumhurbaşkanı konumuna geldiğini vurgulayan Gül, ''Benim bundan sonra yapacağım şeyler gayet belli. Siyaseti yaptım ve geldim'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...