Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın Etopya ziyareti sırasında da gündeme getirdiği, devlet belgelerinde "paralel yapı" olarak takip altına alınan Gülen cemaatine ait yurtdışındaki okullara yönelik çalışmanın ayrıntıları netleşiyor.

Erdoğan, açıklamasında, "'Buraların kapatılmasını ve buralarda bunların vermekte olduğu hizmeti Milli eğitim Bakanlığımız vasıtasıyla verebileceğimizi kendilerine söylüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı da buna yönelik çalışmalarını şuanda tamamlamak üzere" demişti.

KARAR PAZARTESİ VERİLEBİLİR

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, karne dağıtım töreninin ardından bu okullara ilişkin soruyu yanıtladı. Avcı, bakanlığının çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

"Bu okullarla ilgili olarak da yükselen bayrak inmez. Türk devletinin gücü de her yerde bu bayrağa dalgalandırmaya hamd olsun yeter. Devlet, hükümet ve millet olarak biz üzerimize düşeni her yerde hakkıyla yerine getiririz, buna da gücümüz yeter. Bu konuyla ilgili açıklamayı önümüzdeki hafta içinde yaparız. Hazırlıklarımız gerçekten son aşamada. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde ayrıntılı açıklamayı da yaparız"

Bakan Avcı, "okulların kapatılmasının" sorulması üzerine,"Hepsiyle ilgili çalışmamız var. Onlarla ilgili pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda muhtemelen bir sunumumuz olur, sonrasında açıklarız" dedi.

ERDOĞAN: KAPATILSIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etopya ziyareti sırasında cemaat okullarını gündeme getirerek, kapatılması gerektiğini söylemişti. Gittiğimiz ülkelerde bunların konumunu anlatmak suretiyle buraların kapatılmasını söylüyoruz" diyen Erdoğan, yurtdışında hizmet veren okulların yerine MEB vasıtasıyla yeni okullar açılabileceğini söyledi.
 
Paralel yapı ile mücadelenin yurtdışında da devam edeceğine işaret eden Erdoğan, şu açıklamayı yapmıştı:

''Gittiğimiz ülkelerde devlet, hükümet başkanlarıyla gerek şahsım gerekse başbakanımız, bakanlarımız bunların konumunu anlatmak suretiyle buraların kapatılmasını ve buralarda bunların vermekte olduğu hizmeti Milli eğitim Bakanlığımız vasıtasıyla verebileceğimizi kendilerine söylüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı da buna yönelik çalışmalarını şuanda tamamlamak üzere."