Gürbüz Çapan'a yolsuzluktan 5 yıl hapis

Ergenekon davasının tutuklu sanığı eski Esenyurt Belediye Başkanı Çapan'ın yolsuzluk iddiasıyla yargılandığı dava karara bağlandı.

25.05.2009 - 13:37

Gürbüz Çapan'a yolsuzluktan 5 yıl hapis

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 8 yıldır yargılanan eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan hakkında mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Karar duruşmasına Çapan kardeşlerden Zeki Çapan ile diğer tutuksuz sanıklar Cabir Bayrak, Erol Turna, Murtaza Kalem, Muharrem Çöpçü, Mehmet Uzunol, Gülay Özşahin, Ali Aksu ve Kenan Yılmaz katıldı. Gürbüz Çapan ise duruşmaya Ergenekon davasında tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden "rahatsız" olduğu yönünde dilekçe göndererek gelmedi.

Gürbüz Çapan'a suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçundan 1 yıl 8 ay, rüşvet almak suçundan da 3 yıl 4 ay ceza verildi.

Çapan hakkındaki ihaleye fesat karıştırmak suçundan açılan dava ise zaman aşımı dolduğundan ortadan kaldırıldı.

Mehmet Uzunol'a "rüşvet almak" ve "suç örgütüne üye olmak" suçlarından toplam 4 yıl 2 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, 16 sanığı "rüşvet vermek" suçundan 3 yıl 4 ay, 11 sanığı da "suç örgütü üyeliği" suçundan 10 ay hapisle cezalandırdı.

Mahkeme, Gürbüz Çapan'ın eski eşi Ayfer Çapan'ın (Talınlı) da aralarında olduğu 68 sanık hakkında açılan davaların ise zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına hükmetti.

Öte yandan, Gürbüz Çapan'ın basın bürosundan yapılan yazılı açıklamada ise kararın temyiz edileceği bildirildi.

DAVA YARGITAY'A GİDİP GELDİ
Esenyurt Belde Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin yargılamayı yapan İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, eski belediye başkanı Gürbüz Çapan ile kardeşleri Zeki, Çetin ve Günay Çapan'ın da aralarında bulunduğu 102 sanık hakkında "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak", "örgüte üye olmak ve yardım yataklık etmek", "rüşvet almak", "rüşvet vermek", "resmi ihaleye fesat  karıştırmak" ile "sahte özel evrak tanzim etmek" iddialarıyla açılan davalara ilişkin "görevsizlik kararı" vererek, dosyayı Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti.

Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi de davanın İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanında olduğu gerekçesiyle "görevsizlik kararı" vermişti.

Dava dosyası, ortaya çıkan uyuşmazlık nedeniyle Yargıtay 5. Ceza Dairesine gönderilmiş, yüksek mahkeme, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin davaya bakmakla görevli olduğuna hükmetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...