Gürsoy: Gül başka rapora da bakabilirdi

Türk Tabipler Birliği Başkanı Gençay Gürsoy, Cumhurbaşkanı Gül’ün karar verebilmesi için Adli Tıp raporunun olmasının zorunlu olmadığını belirterek, “Başka bir raporla da karar verebilir” dedi.

05.11.2009 - 00:15

Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, “Canlı Gaste” programına katılarak Adli Tıp’ın kanser hastası Güler Zere’yle ilgili verdiği rapora ilişkin soruları yanıtladı.


Prof. Dr. Gençay Gürsoy, şunları söyledi:

“Daha önce düzenlenmiş raporlar var. Son durumuyla ilgili TTB’nin daha önceki raporları incelerek hazırladığı rapor var. Bunu bir ay önce Cumhurbaşkanı’na gönderdik. Bunun dışında bir rapora neden ihtiyaç duyuluyor bilmiyorum.

Cumhurbaşkanı’nın yetkisini kullanması konusunda ille de Adli Tıp’tan rapor gelmesi gerekiyor mu, yasal süreç bunu mu zorunlu kılıyor emin değilim. Başka bir raporla da karar verilebilir. Mantıken de öyle olması gerekiyor.

SORUŞTURMA AÇILAMIYOR
Raporu kim, neden geciktirmiş bilemeyiz. Adli Tıp’a karşı Tabip Odası’nın soruşturma açması mümkün değil. İşkence olaylarına karışmış, Adli Tıp uzmanı olup meslekten men cezası alanların cezaları uygulanmamıştır. Ceza almış olan hekimler işlerine devam ettiler, hatta terfi ettirildiler. Sonuç alamıyoruz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...