Güvensiz ürüne tazminat düzenlemesi TBMM'de

AK Parti ürün güvenliği yasa teklifini TBMM'ye sundu. Ayıplı ve güvensiz üründe iadeyi kolaylaştıran teklifle ürün sorumluluğu tazminatı da gelecek.

Anadolu Ajansı 17.01.2020 - 15:48 | Son Güncelleme : 17.01.2020 - 17:52

Güvensiz ürüne tazminat düzenlemesi TBMM'de

Standartlara uymayan ürün üreten ve satanlara cezalar artacak, geri çağırma mekanizması zorunlu olacak, ürün sorumluluğu tazminatı hayata geçirilecek...

AK Parti, tüketicilerin haklarını genişleten "ürün güvenliği yasa teklifi"ni Meclis Başkanlığı'na sundu.
 
Tüketiciler artık ayıplı ya da bozuk çıkan ürünleri iade etmekte zorlanmayacak. Yeni düzenlemeyle "ürün sorumluluğu tazminatı" hayata geçirilecek.

Alınan ürün, bir kişiye veya mala zarar verirse, sorumluluk üretici ya da ithalatçıda olacak. İmalatçı ve ithalatçının sorumluluğunu azaltan sözleşmeler devre dışı kalacak.

ZAMAN AŞIMINA UZATMA

Tazminat talebinde bulunmak için zaman aşımı süresi uzatılacak. Tüketici, zararın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıl boyunca tazminat talep edilebilecek.

UYGUN OLMAYAN ÜRÜN İÇİN ERİŞİM ENGELİ

Teklifle, internetten satışlara sıkı denetim getirilecek. Uygun olmayan ürünler bir gün içerisinde internet sitesinden kaldırılmazsa o siteye erişim engellenecek.

CEZALAR ARTACAK

Teklif cezaları da artırıyor. Uygunsuz ürünleri üreten, satan veya ihraç edenler, 2 bin lira ile 250 bin lira arasında ceza ödeyecek. Ürünlerinin güvenilirliğini teyit etmeyen satış yerlerine, 3 bin liradan 15 bin liraya kadar ceza verilecek.

BİR YIL SONRA BAŞLAYACAK

Düzenlemenin olduğu gibi yasalaşması durumunda Resmi Gazete'de yayımlandıktan bir yıl sonra geçerli olacak. 

AK PARTİLİ MUŞ'TAN AÇIKLAMA
  
Teklifle ilgili açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Meclis Başkanlığı'na ürün güvenliğine ilişkin sunduğumuz kanun teklifiyle amacımız, vatandaşımızın güvenilir ürünlere erişimini sağlamak. Vatandaşımız aldığı bir üründen kendisi ya da malları zarar görürse burada vatandaşımıza tazminat getirmiş olacağız."

Sayfa Yükleniyor...