Kuş sürüleri "her bir kuşa söz hakkı tanıyan demokratik karar alma mekanizması sayesinde" birlikte uyum içinde uçabiliyormuş.

Oxford Üniversitesi bilimadamları, evlerine dönmekte olan 13 güvercine minik GPS cihazları iliştirerek, kuşların davranış biçimini 15 kilometrelik güzergah boyunca inceledi.

İngiliz gazetelerinde yer alan haberlere göre, "dominant kuşların" liderlik yaptığı güvercin sürülerinde "esnek liderlik sisteminin" hakim olduğu bir çeşit "demokratik hiyerarşinin", tüm kuşların aynı yönde hareket etmesini sağladığı belirlendi.

Araştırmayı kaleme alan Dr. Dora Biro, sürünün tek bir kuşun egemenliğinde olmadığını, bununla birlikte tamamıyla eşitlikçi de olmadığını belirterek "her kuşun bir oy hakkı var, ancak her bir oyun ağırlığı kuştan kuşa değişiyor" dedi.

Dr. Biro, hiyerarşinin daha aşağısında bulunan kuşların da, arkalarındaki kuşları etkileyerek, sürünün seyrüseferinde söz sahibi olduklarını belirtti.

Biro, hiyerarşinin tepesine yakın bazı kuşların kararlarının, kuşların hareketi açısından, hiyerarşinin altındakilere göre ağırlık taşıdığını belirterek, alt seviyedeki kuşların da kararlarının etkili olduğunu ancak daha az önem taşıdığını söyledi.

Biro^'bub yorumuna göre bu hiyerarşi gayet esnek ve herhangi bir kuşun liderlik rolü zaman içinde değişebiliyor. Bu esneklik kuşlara, sürünün hareketi üzerinde etkisi olan 'akrobatik hareketler' yapma motivasyonu veriyor.

Öncü kuşların yön bulma konusundaki liderlik yeteneklerinin doğuştan gelip gelmediği ise henüz bilinmiyor.