"Cumhurbaşkanlığı'nın örtülü ödenek harcaması araştırılsın"

HDP, Cumhurbaşkanlığının yaptığı örtülü ödenek harcamalarıyla ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.07.2015 - 12:58

"Cumhurbaşkanlığı'nın örtülü ödenek harcaması araştırılsın"

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve arkadaşlarının imzaladığı, "Cumhurbaşkanlığının yaptığı örtülü ödeneklerdeki harcamalarının ve miktarlarının açığa çıkarılması ve örtülü ödeneğin kaldırılması için yol haritasının belirlenmesi" amacıyla Meclis Araştırması açılmasına yönelik önerge Meclis Başkanlığına sunuldu.

Parlamenter demokrasiyle yönetilen hukuk devletlerinde, her türlü kamusal iş ve icranın yasal sınırlar içerisinde gerçekleşmek zorunda olduğu belirtilen önergenin gerekçesinde, "Hukuk ve şeffaflık bağlayıcıdır. Makam, kişisel hırslar, partilerin istekleri ne olursa olsun bu tür normlar esas alınmak zorundadır" ifadesine yer verildi.

Bir siyasetçi veya bürokratın kamudan aldığı güçle kamusal esenliği ihlal edecek uygulamalarda bulunmasının kamu düzeninin bozulmasına neden olacağı ifade edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanlığına örtülü ödenek tahsis edilmesi konusunun kamuoyu tarafından dile getirilen farklı boyutları da vardır. Özellikle Cumhurbaşkanlığına ayrılan yıllık bütçenin üç milyar lira olması ve bu konuda kamuoyunun hiçbir surette bilgilendirilmemesi, yasal olmayan örtülü ödeneğin kabul edilemez bir yönünü daha göstermektedir. Yine gerek dış politikada Suriye'ye müdahalede gerekse de Cumhurbaşkanlığına bağlı gençlik örgütü kurulması çalışmalarında, Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinden kaynak aktarıldığı iddiaları araştırılmak zorundadır. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığının yaptığı örtülü ödenek harcamalarının ve miktarlarının açığa çıkarılması, bu ödeneğin hukuki meşruiyetiyle ilgili kaygıların dikkate alınması ve örtülü ödeneğin kaldırılması için yol haritasının belirlenmesi için bir Meclis araştırması açılmasını talep ediyoruz."

Sayfa Yükleniyor...