HDP'den seçim değerlendirmesi

Eş Başkanlar Demirtaş ve Yüksekdağ düzenledikleri basın toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Haberler - ntv.com.tr 01.11.2015 - 22:13 | Son Güncelleme : 01.11.2015 - 23:12

HDP'den seçim değerlendirmesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, seçim sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu.

TBMM'de temsil edilecek 4 parti içerisinden en zorlu seçim sürecini HDP'nin yaşadığını belirten Yüksekdağ, 7 Haziran'dan sonraki dönemin eşitsizlik ve adaletsizliğe sahne olduğunu belirtti.

Yüksekdağ, HDP'nin bir önceki seçime oranla oy kaybetmesi hususunda "Partimiz açısınan 7 Haziran'a kıyasla bir gerileme olduğu açık. Bu gerilemenin nedenleri şüphesiz parti organlarında kapsamlı olarak tartışılacak" dedi. 

Yüksekdağ, düşen oylara rağmen HDP'nin yüzde 10 barajını aşmasını "Bu kadar zor bir yolculuk içerisinde bu halklarımızın inadına elde ettiği başarıdır"  ifadeleri ile değerlendirdi. 

Yüksekdağ sözlerine şöyle devam etti:

"Ama şunu net ifade ediyorum bu kadar zorlu bir yürüyüş içerisinde halklarımızın inadına elde ettiği başarıdır. Bizler 1 Kasım seçimlerinden çıkan sonuçla halkın kararlılıkla yürüdüğüne, umutlu olduğuna, inancını ortaya koyduğuna inanıyoruz. Bizlere inananlara teşekkür ediyoruz ve kutluyoruz."

HDP, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri'nde kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 10.53 oy alarak 59 milletvekili çıkardı.

"GENÇLERİMİZİ KORUMAYA ÇALIŞTIK"

Özgür ve adil bir seçim süreci yaşanmadığının altını çizen Demirtaş, kampanya yürütmeden yüzde 11 oy aldıklarını ve sadece katliamlara karşı gençleri korumaya çalıştıklarını belirtti.

Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:

"Yüksek bir katılım olması elbette sevindirici, saygındır. Bütün seçmenlere sandığa gittikleri için HDP adına teşekkürlerimi iletiyorum. Bizler seçmenin ortaya koyduğu iradeye saygı duyduk, herkesten de aynı saygıyı bekledik. Ortada eşit bir seçim yoktur. Kimse kusura bakmasın ama hiç kampanya yürütmeden yüzde 11 oy aldık. Sadece katliamlara karşı halkımızı, gençlerimizi korumaya çalıştık. Kampanya yürütemedik. Aldığımız yüzde 11’lik oy kampanya sonucu ortaya çıkmadı. Eğer ki bu saldırı bu katliam politikası başka bir partiye uygulanmış olsaydı ki Allah göstermesin ama bugün silinmiş olurdu siyaset sahnesinden. Bu katliam politikasına rağmen bizi 3'üncü parti yapan halkımıza teşekkür ediyoruz."

Demirtaş, TBMM'deki 3'üncü parti olarak canla başla çalışacaklarını da sözlerine ekledi. 

HDP 21 SANDALYE KAYBETTİ

Kesin olmayan sonuçlara göre HDP'nin oy oranı yüzde 10.53 (59 sandalye) oldu. HDP, 7 Haziran seçimlerinde yüzde yüzde 13.12 oy (80 sandalye) almıştı. 

Resmi olmayan sonuçlara göre partilerin oy oranları yüzde olarak şöyle:

AK Parti: 49.28 (314 Milletvekili)
CHP: 25.55 (135 Milletvekili)
MHP: 12.02 (42 Milletvekili)
HDP: 10.58 (59 Milletvekili)

Sayfa Yükleniyor...