Hoşyar Zebari Ankara'da

Irak’ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı, Başbakan El Maliki’nin "Kuzeye asker göndermek en iyi seçenek" açıklamasının ardından Türkiye’de.

Haberler - NTV Haber 13.10.2011 - 01:57

Hoşyar Zebari Ankara'da

Ankara, Irak'ın Kürt kökenli dışişleri bakanı Hoşyar Zebari'yi ağırlıyor.

Görüşmelerin kritik gündem maddesi terörle mücadele.

Sınırdan sızmalara karşı işbirliğinin artırılması, üçlü mekanizmanın yeniden canlandırılması planlanıyor. Irak Başbakanı Maliki'nin, "Kuzeye asker göndermek en iyi seçenek" açıklaması da masada.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Ankara'da.

Zebari, Esenboğa Havaalanı'nda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından karşılandı.

İlk durağı Çankaya Köşkü olan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen Zebari, daha sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla akşam yemeğinde bir araya geldi.

Zebari, Kasım ayında İstanbul'da yapılacak - Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısına hazırlık için Türkiye'ye gelirken, gündemdeki en kritik maddenin terörle mücadele olduğu biliniyor.

Masada, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, "PKK'yı ortadan kaldırmak için en iyi seçenek, Irak askerlerini kuzeye göndermek" açıklaması var ve Ankara taleplerini Zebari'ye bir kez daha iletecek. Ankara’dan, "Terör bitene kadar operasyonlar sürecek" mesajını verilecek.

Mahmur Kampı'nın kapatılmasına yönelik beklentinin de gündemde olduğu kaydedilirken, diplomatik kaynaklar, istihbarat paylaşımının ve sınırdan sızmalara karşı işbirliğinin artırılacağını, Türkiye- Irak ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki üçlü görüşmelere de yeniden başlanacağını belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...