HSYK dolandırıcıların peşine düştü

HSYK, kendisini kurul yöneticisi göstererek yargıyı etkilemeye çalışanlara karşı tüm savcılık ve mahkemeleri uyardı. Konya'da hakim ve savcıları telefonla arayıp bu yolla iş takibi yapan bir kişi tutuklandı.

NTV Haber 21.01.2013 - 16:19

HSYK dolandırıcıların peşine düştü

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), kurul üyelerinin isimlerini kullanarak iş takibi yapan dolandırıcıların peşine düştü.

Kendisini “başkanvekili”, “daire başkanı”, “üye” ve “genel sekreter” olarak tanıtıp adli makamları arayan bazı kişilerin soruşturma, kovuşturma ve davalara ilişkin bilgi almaya çalıştığı ya da yardım talep ettiği ortaya çıktı.

HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, bu durum üzerine Cumhuriyet başsavcılıkları ve mahkemelere bir genelge gönderdi.

Genelgede yargı görevini yapanları etkilemeye teşebbüs etmenin Türk Ceza Kanunu’na göre suç olduğu hatırlatıldı.

Yargılama faaliyetiyle ilgili olarak hiçbir hakim ve savcının aranamayacağını bilen kurul yönetici ve üyelerinin böyle bir yola başvurmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

Yargı mensupları, benzer yöntemlerle bilgi alma talebinde bulunmak için yapılacak başvurulara itibar edilmemesi için uyarıldı.

Suç niteliğindeki bu tip taleplerde bulunan kişi ve arayan numaraların tespit edilerek yasal işlem yapılması istendi.

Genelgenin ardından ilk vaka, Konya'da gerçekleşti. Konya Adliyesi'nde görevli hakim ve savcıları arayıp kendisini HSYK üyesi gibi tanıtıp iş takibi yapmaya çalışan 1 kişi tutuklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...