HSYK yaz kararnamesini yayınladı

HSYK tarafından yayınlanan yaz kararnamesi ile bin 923 adli 148 idari hakim ve savcının görev yerleri değişti. Görev yeri değişenler arasında Başbakan Erdoğan'ın dinlenmesi ile ilgili başlatılan soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ethem Kuriş de var.

30.04.2013 - 19:02

HSYK yaz kararnamesini yayınladı

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2013 yılı adli ve idari yargı ana kararnamelerini yayımladı.

Kararnameyle bin 923 adli, 148 idari hakim ve savcının görev yerleri değişti.

28 Şubat, 12 Eylül, Turgut Özal'ın ölümü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yasadışı dinlenmesi gibi kritik soruşturmaları yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ethem Kuriş'in görev yeri değişenler arasında yer aldı.

Kuriş'in yerine eski Telekominikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek getirildi.

Başbakan Erdoğan 21 Aralık 2012 tarihinde katıldığı NTV canlı yayınında "Evimin altındaki ofisimde dinleme cihazı bulundu" açıklamasını yapmıştı. Kamuoyunun Erdoğan'ın bu açıklamasıyla öğrendiği olayla ilgili, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın aylar öncesinden soruşturma başlattığı ortaya çıkmıştı.

Askeri casusluk ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik soruşturmaları yürüten İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak ise bu görevden alınarak Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atandı.

Diyarbakır'da; faili meçhul cinayetler, KCK, açılım sürecindeki Habur girişi gibi önemli davalara baktıktan sonra İzmir'e atanan Kavak, Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonun ardından "CHP' li Aziz Kocaoğlu'nun tutuklanmasını doğru bulmuyorum" şeklinde açıklama yapmıştı.

KCK-MİT soruşturmasını yürütürken MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve MİT yöneticilerini ifadeye çağırdıktan sonra soruşturmadan alınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya da İstanbul Anadolu Yakası Başsavcılığı’na savcı olarak atandı.

Kararname ile; Ankara Hakimi Tayyar Köksal Ankara Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına ise bu görevi vekaleten yürüten Hasan Hüseyin Özese atandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...