Hüsamettin Çelebi toprağa veriliyor

Geçirdiği kalp krizi sonucu Alanya'da hayatını kaybeden gazeteci-yayıncı, eski AA Genel Müdürü, senatör Hüsamettin Çelebi'nin naaşı Ankara'ya götürüldü. Ölümü üzerine çok sayıda başsağlığı mesajı yayımlanan Çelebi, bugün Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedilecek.

19.06.2009 - 20:25

Hüsamettin Çelebi toprağa veriliyor

Alanya'da geçirdiği kalp krizi sonucu dün vefat eden eski AA genel müdürlerinden gazeteci-yayıncı ve senatör Hüsamettin Çelebi'nin cenazesi Ankara'ya götürüldü.

Çelebi'nin cenazesi, Başkent Üniversitesi Hastanesi morguna konuldu. Hüsamettin Çelebi için bugün TBMM'de tören düzenlenecek. Çelebi, Kocatepe Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

BAŞSAĞLIĞI MESAJLARINDAN BAZILARI

CUMHURBAŞKANI GÜL
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Hüsamettin Çelebi'nin vefatı dolayısıyla ailesine telgraf göndererek, üzüntülerini bildirdiği ve başsağlığı dileklerini ilettiği kaydedildi.

''Hüsamettin Çelebi, Türk basınında artık sayıları maalesef azalmış olan bir ekolün temsilcisiydi. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine, Anadolu Ajansı ve TRT çalışanlarına başsağlığı diliyorum."

AVRUPA GAZETECİLER DERNEĞİ BAŞKANI FİŞENK
''Meslek büyüğümüz, basının onuru Sayın Çelebi'yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Merhuma Allah'tan rahmet, Kederli ailesine, tüm sevenlerine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyorum.''

AA YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE GENEL MÜDÜR BENGİ
''Basın camiasının duayenlerinden Hüsamettin Çelebi, hepimiz için örnek ve önder bir insan olmuştur. Onu ve hizmetlerini daima hatırlayacağız. Anadolu Ajansının bilgisayar sistemine geçişi, Ekonomi Haberleri Müdürlüğü'nün kurulması gibi Kurumumuzda ilklere imza atan, engin mesleki birikimi, ilkeli ve objektif haberciliğiyle Ajansımızın saygın bir konuma kavuşmasında büyük katkısı olan, Gazi Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı ile onurlandırılan, basın camiasının duayenlerinden Hüsamettin Çelebi, hepimiz için örnek ve önder bir insan olmuştur. Onu ve hizmetlerini daima hatırlayacağız."

DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER
''Sayın Çelebi, Anadolu Ajansına getirdiği yeniliklerle tarafsız ve ilkeli haberciliğiyle her zaman saygıyla anılacak.''

PARLAMENTO MUHABİRLERİ DERNEĞİ
''Parlamento Muhabirleri Derneği eski başkanlarından Hüsamettin Çelebi'yi yitirdik. Mesleğimizin onuru Hüsamettin Çelebi, uzun yıllar parlamento haberciliği yapmış ve mesleğin bu dalının gelişmesine önemli katkılar sağlamıştı.

Türk Basın Ajansı, Yeni Asır, Tercüman ve Akşam gazetelerinde parlamento muhabiri olarak çalışan Çelebi, TRT Parlamento Haberleri Müdürlüğü görevinde de bulunmuştu. Çelebi, televizyon ve radyoda siyasi konularda 'Açık Oturum', 'Bir Konu - Bir Konuk' programlarına imza atmıştı.

1984 yılı başlarında Anadolu Ajansı Genel Müdürü Olan Çelebi, Ajans haberciliğine de önemli katkılar sağladı. Çelebi, Anadolu Ajansı'nı dünya ajansları ile aynı teknolojik altyapıya kavuşturdu. Kurumu, 'devlet ajansı' kavramından uzaklaştırarak 'bağımsız' ve 'tarafsız' bir yapıya dönüştürdü. Özgür, ilkeli, tarafsız haberciliğin yılmaz bir savunucusu oldu.

Meslek büyüğümüz, basının onuru Çelebi'yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Ona Allah'tan rahmet, kederli ailesine, tüm sevenlerine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Hüsamettin Ağabeyimizi daima özlemle anımsayacağız… Anısı önünde saygı ile eğiliriz…''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...