Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde bir resepsiyon verdi.

Resepsiyonda gazetecilere açıklamalarda bulunan Gül, 'başörtülü milletvekili' konusuna değindi.

Gül, "Milletvekillerinin, TBMM'nin tüzüğünde bildiğim kadarıyla, Meclis Başkanlığı bir engel yok diyor. Neticede, siyasetin bileceği bir konu" diye konuştu.

Türkiye'nin laiklik konusunda sağduyulu bir noktaya geldiğini dile getiren Gül, şunları kaydetti:

"İnsanların inandığı gibi yaşamaları, giyinmeleri, kuşanmalarından korkulurdu. Bunların nelere mal olduğunu hepimiz biliriz. Gördüğünüz gibi, bu korkulara hiç gerek yokmuş. Diğer konuda, Kürt meselesinde de, onu da kendi irademizle, kendi aklımızla, bu meseleleri aşmak için önemli, cesur adımlar atılıyor.

Önemli olan bunları kendi irademizle yapmamız. Bu konuda büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bütün bu konular, gerek laiklik anlayışındaki yanlış ve kendimizi cendereye sokan anlayıştan uzaklaşıp, daha Batılı, daha ABD'deki, İngiltere'deki gibi, Avrupa'daki gibi bir anlayışa ulaşıyor olmak memnuniyet verici. Bu çerçeve içerisinde görüyorum. Nihayette, söylediğiniz konuda, milletvekillerinin, TBMM'nin tüzüğünde bildiğim kadarıyla, Meclis Başkanlığı bir engel yok diyor. Neticede, siyasetin bileceği bir konu."

'CHP'NİN KATKISI VAR'
Gül, CHP'nin de başörtüsü konusunda eski anlayışın değişmesine katkısı olduğunu ifade etti.

'BİR GECELİK MESELE DEĞİL'
'Çözüm süreci'ne yönelik de değerlendirmelerde bulnan Gül, şunları söyledi: "Zor konular olduğu için, bir gecelik meseleler değil. Ben, gerek hükümetin gerekse devlet kademelerinin bu konudaki iyi niyetini ve çok sağduyulu iradesinin çok açık olduğunu ifade etmek isterim. Bunun takdir edilmesi gerekir."

KILIÇDAROĞLU DA KATILDI
Köşk’teki resepsiyona siyasetçiler, sivil toplum kuruluşu üyeleri, sanatçıların da bulunduğu 3 bin 600 kişi katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da resepsiyona katılan isimler arasındaydı.