İçten bir hamilelik öyküsü: ‘Kutsal İnek’

‘Kutsal İnek’, hamilelik ile ilgili masalları bir kenara koyan, hayatı, evililiği ve çocukları sorgularken hamile olduğunu öğrenen bir kadının ‘gerçek’ hikayesi...

Haberler 20.12.2013 - 15:01

İçten bir hamilelik öyküsü: ‘Kutsal İnek’

1983 İzmir doğumlu Ceylan Naz Baycan, kaleme aldığı hikayesinde hamilelik sürecini hafta hafta, tüm sevinçleri ve gariplikleriyle okura anlatıyor. ‘Zamanımızın’ beyaz yakalı, evli ancak çocuk fikrini sorgulayan, eşin dostun ‘çocuk ne zaman?’ sorularından bıkan kadınlarının birçok düşüncesine tercüman oluyor.

“Bu hikâyeyi anlatıyorum ki mutluluktan çıldırmış gibi görünen hamilelerin yanında siz de benim gibi yalnız hissetmeyin, kederlenmeyin… Absürt olayların sadece sizin başınıza geldiğini, yalnızca sizin yer yer kocanızı öldürmek istediğinizi sanmayın!” diyor.

Yazar kitap boyunca deneyimlerini aktarırken, bizim kültürümüzde hamile kadınlara yöneltilen birçok söylemi ve davranış biçimini de muzip bir üslupla aktarıyor. Bu da kitabı daha da samimi hale getiriyor.

Kutsal İnek sadece hamileler ya da anne adayları değil, “hayatı sorgulayan” şehirli kadınlar için de bir kılavuz niteliğinde…

Sayfa Yükleniyor...