AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu arasında başlayan Mısır polemiği devam ediyor.

Önceki gün NTV'ye özel bir demeç veren "Mısır'da yüzlerce, binlerce insan öldürülüyor. Böyle bir kıyım karşısında insanın kalbi dağılıyor bütün vicdanınızla reddediyorsunuz. Benim hissiyatım ortalama Türk vatandaşının çok ötesindedir. İki ülke arasındaki tarihi bağların ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ölenler arasında benim de yakından tanıdığım insanlar var. Zamanında Libya'da Kaddafi'ye karşı ne AB, ne Arap Ligi ne de BM Güvenlik Konseyi'nin ağzı açılırken, Kaddafi'ye karşı ilk açıklamayı biz yaptık. Bizim sicilimizin ne olduğu ortadır. Bunun farkında olmayanlar, farklı kanaatler ortaya koyabiliyorlar" diyen İhsanoğlu, bir kez daha Çelik'in eleştirilerine hedef oldu.

İhsanoğlu'nu Twitter üzerinden sert bir dille eleştiren Çelik, Gaziantep'te mesajlarını yineledi. "İhsanoğlu darbenin ilk günlerinden itibaren darbeye 'darbe' diyemeyenlerden oldu" diyen Çelik, "Ayrıca Muhammed Mursi'nin hatalarını sıralamak kendi vazifesiymiş gibi, Mursi'yi ve özellikle Hürriyet ve Adalet Partisi'nin taraftarlarını suçlamaya başladı. Bizim itirazımıza sebep olan budur" dedi.

'TEMENNİ EDERİZ Kİ MESAJ YERİNİ BULUR'
İhsanoğlu'nu göreve çağıran Çelik, "Bugünkü siyasi iradenin büyük gayretleri sonucu İslam ülkelerinin en önemli teşkilatının başına seçilmiş olan insanın performansının ve duruşunun bu olmaması gerekiyordu. Biz kamuoyunun hissiyatına tercüman olarak sosyal medyada böyle bir bilgiyi paylaştık. Temenni ederiz ki mesaj yerini bulur. İhsanoğlu da üzerine düşeni birey olarak yapar ve genel sekreteri olarak yapar" şeklinde konuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatını da eleştiren Çelik, "Bakıyorsunuz bazı batılı ülkelerin insanlık vicdanı adına söylediklerini İİT söyleyemiyor. Onun için Türkiye, yakışan tavrı ortaya koymuştur. İktidarıyla muhalefetiyle ortaya koymuştur. Bizim içimizden çıkan bir akademisyen, bir ilim adamına sitemimizin esas sebebi budur" dedi.

EKMELEDDİN: YANLIŞ ANLAMALAR VAR
Çelik'in açıklamalarına Twitter üzerinden yanıt veren Ekmeleddin, "Sayın Çelik'in Twitter'dan yazdıklarını duydum. Arkadaşlarım bakıyorlar. Sanıyorum bazı yanlış anlamalar var. Siyasetçilerin kamuoyuna yönelik söylemleri farklı olabilir. Bu nedenle benim siyasilere yönelik söyleyebileceklerim farklı ve yanlış anlaşılabilir. Benim yaptığım açıklama, BM Güvenlik Konseyi'nin açıklamasının gerisinde değildir. Aynı seviyededir. Bazı arkadaşlar bunun ötesinde ifadeler duymak, dinlemek istiyor olabilirler. Ben şahıs olarak herkesten daha fazla şeyler söyleyebilirim. Ama müşterek bir mekanizmanın hareketini, konsensusunu aramak zorundayım. Genel Sekreter demek, teşkilat demek değildir. İİT'nin 3 yıllık zirve dönem başkanı da Mısır'dır. Ben neler düşündüğümü dün (önceki gün) NTV'de Oğuz Bey'in (Haksever) programında ayrıntısıyla anlattım. İsteyen oradan bakabilir. Mısır'da olan bitenler vahşettir, orantısız güç kullanımıdır ve insan hakları ihlalidir" dedi.